Nově jmenovaný šéf US Rady guvernérů vysílání (Broadcasting Board of Governors – BBG) Andrew Lack jmenoval RT jako jednu z hlavních hrozeb této agentury spolu s extremistickými skupinami jako Islamistický stát a Boko Haram. První generální výkonný ředitel BBG Lack se o RT zmiňoval v interview pro The New York Times. „Čelíme četným hrozbám od entit jako je Russia Today, které protlačují své názory, stejně jako Islamistický stát na Středním východě a skupiny jako Boko Haram,“ řekl. „Já však pevně věřím, že rolí této agentury je sehrát svou hru v potýkání se s těmito hrozbami.“


RT si nikdy nemyslela, že se ocitne na černé listině spolu se dvěma nejnebezpečnějšími teroristickými skupinami těchto dnů, a tak se snaží o vysvětlení tohoto komentáře.

„Jsme nesmírně pobouřeni, že nový šéf BBG zmiňoval RT jedním dechem se světovou teroristickou armádou číslo jedna,“ řekla Margatita Simonyan, šéfredaktorka RT. „Vnímáme to jako mezinárodní skandál a požadujeme vysvětlení.“

Kromě BBG samotné usiluje RT i o objasnění od amerického ministerstva zahraničí a od americké ambasády v Rusku.

To není poprvé, kdy se tato oběma stranami obsazená agentura dohlížející na vládou sponzorovaná média zaměřená na mezinárodní posluchačstvo o RT vyjadřovala jako o ‚hrozbě‘.

„Dejme dohromady plán, kolik by to stálo, a co by to obnášelo, kdybychom udělali něco, s čím bychom mohli konkurovat Russia Today (RT), a pojďme s tím na Capitol Hill a pak s tím pojďme do Bílého domu, a řekněme jim, co to bude stát, abychom jim konkurovali, a uvidíme, jestli to budeme moci udělat,“ řekl v říjnu 2014 předseda BBG Jeffrey Shell.

Na RT se takto pohlíží, „protože Londýn a Washington zachvátila hrůza z nových vycházejících hvězd, z nových informací přicházejících, aby zpochybnily tu povídačku, kterou asi tak 50 let vlastnili,“ řekl RT redaktor politics.co.uk Ian Dunt.

Tentokrát zmiňuje RT i článek v New York Times v článku o „její významné přítomnosti v Americe“ a argumentuje, Rusko „nalilo miliony“ do její nové kanceláře v USA a do tiskové agentury Sputnik.

Američtí politici prováděli výpady proti RT už v minulosti. Třeba John Kerry na tento kanál zaútočil loni na jaře za to, jak referuje o Ukrajinské krizi, a nazval RT „hlásnou troubou propagandy.“

Zprávy RT, to je pravý teror, děsí Washington svým říkáním pravdy víc než peklo.  — Anthony Thomas (@mvuyisi31)

Tehdy po Kerryho litanii ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov komentáře Johna Kerryho o RT strhal jako „necivilizované“ a „štvavé“.

„Západ žil nějakou dobu v přesvědčení, že má na masová média naprostý monopol,“ uvedl Lavrov v prohlášení. „Russia Today si získala v USA a v Západní Evropě ohromné posluchačstvo, a to ani nemluvě o Latinské Americe a o Arabském světě.“

Protiruská hysterie sama o sobě zjevně nefunguje, a tak ji asi potřebují okořenit islamistickým terorismem?  — Stacy Herbert (@stacyherbert) 

„RT jako vysílač opravdu pro americké mezinárodní vysílání z hlediska soutěže o sledovanost představuje hrozbu,“ řekl ředitel obhajoby a komunikace u Mezinárodního tiskového institutu (IPI) Steven M. Ellis. „Ale RT jasně nepředstavuje typ fyzické hrozby žurnalistům jako Islamistický stát nebo skupina Boko Haram. Pan Lack by měl své komentáře formulovat pečlivěji, aby tento rozdíl byl jasný, a my doufáme, že to v budoucnu udělá.“

Když na vás začnou útočit, víte, že mají starosti. Jsou to do hloubky jdoucí reportáže a pravda, co je důvodem, proč RT tak vyrostlo.  — Brendan Bacon (@gomedia\\\_ie)

Avšak američtí televizní profesionálové byli k RT daleko přívětivější a nominovali její reportáže na mediální ceny. RT získala nominaci na Emmy za svou sérii reportáží o hladovce na Guantanámu v roce 2014 a tento kanál byl už před tím nominována na Emmy už v letech 2010 a 2012.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: prisonplanet.com, reformy.cz