Když noviny New York Times před měsícem informovaly o tom, že cizí vlády využívají americké think tanky k ovlivňování zahraniční politiky Spojených států (jak jsme napsali zde), prezident Brookings Institute Strobe Talbott tuto praxi bránil v časopise The New Republic. Podle něj je prý hlavní, aby nedošlo k ohrožení nezávislosti daných institucí. Think tanky, řekl Talbott, by nikdy neměly přijmout dar pod podmínkou, že poskytnou doporučení, v která dárce doufá. Mezitím Talbottův Brookings Institute přišel s novou zprávou o politicky nejvlivnějších miliardářích světa.


Andrej Babiš skončil na pátém místě, mezi Petrem Porošenkem z Ukrajiny a Carlosem Slimem z Mexika. Nemá smysl příliš dlouze vysvětlovat, proč je Babišovo umístění absurdní – pravděpodobně jste dospěli k témuž závěru. Spíš je zajímavé, jak se institut mohl nechat tak zmást. Vysvětlíme.

Poslední tři roky v Praze Brookings Institute pořádal Světové fórum o správě a řízení, částečně pod vedením bývalého velvyslance USA Normana Eisena (který po skončení funkce v Praze nastoupil do… Brookings Institute.) Veřejně se to neví, ale hlavním sponzorem této konference je Zdeněk Bakala. Bakala je také jediný další český miliardář, jehož zmiňuje nová publikace Brookings Institute o vlivných miliardářích. Autor knihy Darrell M. West napsal o Babišově vzestupu v byznysu a politice a zvláště se soustředil na jeho mnohé střety zájmů.

Potom West vyzdvihl Bakalovu snahu bojovat s korupcí a jeho podporu Karla Schwarzenberga, kterého West označil za „reformně naladěného“ kandidáta. Přestože Schwarzenberg svůj pokus prohrál, napsal West, jeho kampaň a podpora, kterou jí Bakala propůjčil, zvýšila povědomí veřejnosti o korupci v české politice a vyvinula tlak na české vedoucí představitele, aby zkvalitnili politický proces.

Babiš je tedy na pátém místě politicky nejvlivnějších miliardářů světa proto, že nepřiznaný dárce Brookings Institute Bakala upozornil institut na střety zájmů svého rivala. Vítejte ve skutečném světě think tanků.

Erik Best

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .