Ve Washingtonu si ministři zahraničních věcí zemí G8 „porovnali hodinky“ ohledně klíčových problémů mezinárodní politiky. Tato schůzka se stala hlavní etapou přípravy na summit G8, který se bude konat v americkém Kemp Davidu ve dnech 18. – 19. května. Hlavními tématy ministerského setkání se stala situace na Blízkém východě a severu Afriky, kromě toho pak jaderné programy KLDR a Íránu. Syrská otázka zpočátku na programu nebyla. Během posledních měsíců se ale bez ní neobejde ani jedna mezinárodní schůzka. Takže nebylo možné opominout ji ani tentokrát.

Právě od 12. dubna, kdy se šéfové diplomacií zemí G8 nacházejí ve Washingtonu, mají v Sýrii utichnout výstřely. Včera oficiální Damašek oznámil zvláštnímu zástupci OSN a LAS Kofi Annanovi, že vojenské operace v dohodnutém termínu zastaví.

Aby ovšem mohla být mise Kofi Annana úspěšná a situace v zemi mohla být urovnána, je třeba splnit všechny body mírového plánu, – zdůraznil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov:

„Jsme pro to, aby do Sýrie byli co nejrychleji vysláni mezinárodní pozorovatelé. To je rovněž součást Annanova plánu – zastavení palby za aktivního mezinárodního monitoringu. Rozmlouval jsem s generálním tajemníkem OSN Pan Ki Munem, požádal jsem ho, aby rychleji reagoval na úkol, schválený Radou bezpečnosti 5. dubna – a sice přednést návrh týkající se formátu a počtu pozorovatelů, které pokládá za nezbytné. Nevylučujeme provokace, proto je přítomnost nezávislých pozorovatelů v Sýrii mimořádně důležitá“.

Dalším důležitým datem se může pro regionální a mezinárodní politiku stát 14. duben. V tento den se mají v Istanbulu konat jednání šesti mezinárodních zprostředkovatelů (pět stálých členů RB OSN a Německa) s Íránem o jeho jaderném programu. S čím odjedou delegace na tuto schůzku, to rovněž ministři zahraničních věcí projednali ve Washingtonu.

„Všichni jsme si vědomi toho, že konečným cílem je odstranit všechny otázky týkající se výhradně mírového rázu jaderného programu Íránu. Je to cíl společný pro všechny. Je třeba projevit diplomatické umění, aby byly zkoordinovány formy a etapy postupu k tomuto cíli“, prohlásil Sergej Lavrov.

Jadernými plány a možnostmi Severní Koreje jsou členové G8 znepokojeni ještě víc. Přičemž KLDR se vůbec nesnaží tyto obavy odstranit. Pchjongjang už naopak prohlásil, že v době od 12. do 16. dubna bude do vesmíru vypuštěna mírová družice. Rusko, USA, Jižní Korea, Japonsko a také generální tajemník OSN Pan Ki Mun už vyzvali Pchjongjang, aby se těchto plánů vzdal.


Zdroj: czech.ruvr.ru