Princ Bandar bil Sultan bin Bdulazia bin Saud je tím kmotrem za vytvořením Islamistického státu Iráku a Levanty (ISIL), teď už zvaného „Islamistický stát“ čili „Islamistický Kalifát“. Bez saúdské podpory pro tuto nejradikálnější z islamistických opozičních sil bojujících proti syrskému presidentovi Bashar al-Assadovi lze pochybovat o tom, že by se ISIL vůbec vyklubala tak, aby vyrostla na víc než jen jednu z okrajových skupinek v Sýrii. Ač před tím býval už ze saúdské politiky odepisován, teď to vypadá, že naděje na vyhození tohoto dlouho sloužícího saúdského velvyslance ve Spojených státech a osobního přítele politické rodiny Bushů byly pouhým „zbožným přáním“ ze strany těch, kdo před tím s Bandarem skřížili kordy.


Bandar se vrátil do vlivné pozice poradce krále Abdullaha i poté, co byl teď v dubnu vyhozen z pozice šéfa saúdského zpravodajství. Bandarův nový titul je „poradce krále a jeho speciální vyslanec.“ Bandar nikdy opravdu vnitřní kruhy Saúdů neopustil. I poté, co byl v dubnu propuštěn z šéfování zpravodajství, tak si udržel svou pozici generálního tajemníka Saúdské národně-bezpečnostní rady, což je pozice podobná té, kterou v Bílém domě zastávala Susan Rice, když byla národně bezpečnostním poradcem i ředitelem národně-bezpečnostní rady.

Bandarův návrat mezi oblíbence uvnitř Domu Saúdů přišel, když král Abdullah jmenoval nedávno vyhozeného náměstka ministra obrany prince Khaleda bin Bandara bin Abdul Azize novým šéfem saúdského zpravodajství. Teď princ Khaled slouží ve stejné pozici prostředníka se syrskými rebely, kterou zastával princ Bandar, když Saúdové zařizovali transfery milionů dolarů v hotovosti a ve zbraních radikálním salafistům a takfiristům bojujícím v Sýrii s Assadem. Ač to vypadá, jako by byl Bandar v Domě Saúdů nějak vnitřně rozštěpený, když to trvalo jen dva dny, než byl Khaled, co přišel o svůj job náměstka ministra obrany, tj. o pozici, kterou zastával jen 45 dnů, jmenován saúdským šéfem zpravodajství. Ač oba sdílí to samé jméno, neměli bychom si saúdského šéfa zpravodajství Khaled bin Bandara plést se saúdským businessmanem Khaled bin Bandarem bin Abdulazizem Al Saudem, synem prince Bandara.

Důležitá pozice náměstka ministra obrany zůstává prázdná. To neobsazené místo donutilo ministra obrany Salmana bin Abdul Azize, korunního prince, aby vedl denní provoz ministerstva obrany. Ty vládní přesuny u Saúdů přišly, aby zajistily, že si klíčoví saúdští obranní a zpravodajští činitelé udrží tempo při re-konfiguraci udržování kontroly nad ISIL, neboť ta dále postupovala k Bagdádu a blížila se k irácko-saúdské hranici, kde už byly hlášeny určité pohračniční potyčky mezi gerilami ISIL a saúdskými pohraničními vojsky.

Je nepochybné, že Dům Saúdů byl hlavním financiérem ISIL od počátku její role v syrské občanské válce. Fronta Al Nusra (Jabhat al-Nusra), kterou financoval převážně Katar, už přísahaly loajalitu k ISIL, když se její síly rozšířily po severním a západním Iráku a zvětšily svůj dosah až do severovýchodní Sýrie.

Destabilizace jak Iráku, tak Sýrie byla vždy cílem Saúdů, kteří doufají, že vlády Nouri al-Malikiho a Bashar al Assada budou svrženy a nahrazeny radikálními sunnitskými režimy zavázanými Saúdům. Bandar chce rovněž omezit vliv Kataru, o němž věří, že podporuje Muslimské bratrstvo, rozhořčeného soka Domu Saúdů. Bandarův návrat k moci signalizoval zmrazení rozbíhajícího se usmíření mezi Saúdskou Arábií a katarským emírem Tamim bin Hamad al Thanim.

Bandar byl původně vyštván z šéfování saúdského zpravodajství poté, co se 28. března sešel v Rijádu s králem Abdullahem president Barack Obama. Bandarovy povinnosti jako šéfa saúdského zprostředkování se syrskými rebely byly převedeny na saúdského ministra vnitra prince Mohammeda bin Nayefa. Tyto povinnosti teď přešly na prince Khaleda.

Princ Mohammed pomáhal směrovat saúdskou podporu USA podporované Svobodné syrské armádě (FSA), která se stala v syrské občanské válce druhořadým a slábnoucím hráčem. Činitelé FSA, z nichž mnozí jsou bývalí činitelé Assadovi vlády v exilu, se cítí daleko pohodlněji v istanbulských hotelích a restauracích než na frontové linii v Sýrii. Avšak po úspěších ISIL na východě Sýrie a v Iráku se Saúdové rozhodli poslat hlavního prostředníka k ISIL, prince Bandara, zpět, aby uvedl vedení této skupiny pod pevnější saúdskou kontrolu.

Bandar si s džihádistickým terorismem vždy udržoval silné vazby. Bandar před Olympiádou v Soči zajel do Mosvky, nabídl Rusku lukrativní dohodu o zbraních, pokud Rusko zruší svou podporu Assadovi. Bandar rovněž Putinovi řekl, že když Rusko saúdskou nabídku odmítne, tak by mohli být vypuštěni Saúdy podporovaní islamističtí teroristé z Kavkazského regionu, aby rozpoutali teroristické útoky na Zimní Olympiádu v Soči. Putin pak údajně Bandara vykázal ze své kremelské kanceláře. Rovněž přichází zprávy, že Saúdy financovaní islamističtí teroristé z Čečeny a Dagestánu se aktivně zapojují do bojů proti rusky mluvícím separatistům na východní Ukrajině. Islamističtí teroristé se rovněž v některých případech připojili k izraelským jednotkám ozbrojenců na Ukrajině, které podporují vojenské akce kyjevské vlády proti východní Ukrajině. Ze Sýrie přišly zprávy o koordinaci Mossadu s jednotkami ISIL při útocích proti syrským vládním silám včetně těch v regionu severně od Golandských výšin.

I ředitel CIA John O. Brennan, saúdofil a bývalý šéf stanice CIA v Rijádu, údajně podal pomocnou ruku při návratu Bandara do klíčové pozice v saúdské vládě. Do Iráku bylo vysláno asi 1000 amerických vojáků a poradců nikoliv, aby pomohli Malikiho vládě, aby nepadla, nýbrž aby pomohli s přechodem moci na post-Malikiho vládu, která má mít silné pro-saúdské a sunnitské zastoupení. Americký vojenský personál je v Iráku také proto, aby ochránil americká aktiva v této zemi, včetně mohutného komplexu velvyslanectví v Bagdádu, stejně jako zájmů amerického ropného průmyslu.

O propuštění Bandara v dubnu přicházely různé nepodložené zprávy, že byl při návštěvě pozic rebelů v Sýrii zavražděn či zraněn. Jiné zprávy uváděly, že Bandarova afektovaná známost s rodinou Bushů, co mu vynesla přezdívku „Bandar Bush“ kvůli jeho úzkým vazbám na tuto americkou politickou dynastii, byl otráven v rámci vnitřního saúdského mocenského boje zaměřeného na odstranění vlivu Bandara jako náčelníka vlivného klanu Sudairi uvnitř Domu Saúdů. K tomuto klanu patří rovněž i princ Turki, také bývalý saúdský šéf zpravodajství, a korunní princ Salman, ministr obrany a první dědic trůnu po smrti krále Abdullaha.

Když je ISIL na postupu, tak to rovněž dává Izraeli silný argument, proč si musí na Západním břehu udržet kontrolu a zavést tužší vojenskou kontrolu nad Gazou. Bandarovým cílem je odstranit současné vlády v Sýrii a Iráku, a tak Írán zbavit těchto jeho jediných dvou spojenců v regionu… Když bude v Bagdádu u moci radikální sunnitským kalifát, tak se ISIL zaměří na překračování íránské hranice a na započetí rebélie uvnitř íránské arabské menšiny v provincii Chúzestán, která je střediskem íránského ropného průmyslu. Když už by ISIL měla kontrolu nad íránskými jižními ropnými poli stejně jako nad částí polí sousedících s iráckým Kurdistánem, tak by uchvácení i této íránské ropné provincie saúdskou zástupnou armádou Saúdské Arábii poskytlo v podstatě kontrolu nad většinou ropných rezerv Středního východu.

V únoru řekl na Mnichovské bezpečnostní konferenci senátor John McCain: „Díky bohu za Saúdy a prince Bandara.“ V tomto se u McCaina odrážel jeho už dřívější konetář, který před tím pronesl na CNN. V roce 2012 McCain tajně z Turecka přeše do Sýrie a nechal se fotografovat s radikálními islamisty, někteří z nichž teď v Iráku bojují s ISIL. McCain rovněž projevuje svou neochvějnou podporu i ukrajinským fašistům a neonacistům. V panu McCainovi „Bandar Bush“ našel skutečného kamaráde ve zbrani v boji za podporu terorismu.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, podpořte nás zakoupením předplatného nezávislého magazínu AC24 Vědomí
  • [/quote]

    Překlad: Miroslav Pavlíček

    Zdroj: strategic-culture.org