Telefonický rozhovor Angely Merkelové a Alexandra Lukašenka byl prvním od znovuzvolení běloruského prezidenta v srpnu 2020.

V oznámení kabinetu ministrů SRN o telefonickém rozhovoru se běloruský prezident označuje jako „pan Lukašenko“, aniž by se zmiňovalo jeho postavení.

Připomeňme, že prezident Běloruska Alexandr Lukašenko a kancléřka Angela Merkelová během telefonického rozhovoru v pondělí 15. listopadu hodinu diskutovala o perspektivách řešení migrační krize a poskytování humanitární pomoci uprchlíkům na hranicích.

Již dříve informovalo Polsko o jednáních s Litvou a Lotyšskem o možnosti svolání Rady NATO kvůli situaci s migranty na hranicích s Běloruskem. Článek 4 Severoatlantické smlouvy stanoví možnost svolat Radu NATO, pokud se některá ze zemí aliance domnívá, že je ohroženo její územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost.

První německá města jsou připravená přijímat migranty

Několik německých měst souhlasilo s přijetím migrantů z bělorusko-polské pohraniční oblasti. 

„Vývoj na hranici mezi Polskem a Běloruskem je znepokojivý i z pohledu města Giessen,“ odpověděla mluvčí města na dotaz webu Jungefreiheit. 

„Město samozřejmě splní všechny závazky, kterým musí v souvislosti s podporou a ubytováním uprchlíků čelit.“ Giessen již jedná s dalšími obcemi v souvislosti s aliancí „Cities of Safe Haven“.

Město Göttingen oznámilo: „V zásadě je město Göttingen připraveno přijmout uprchlíky bez ohledu na jejich původ.“ Göttingen je rovněž zapojen do aliance „Seebrücke“ a dává se k dispozici jako „bezpečné útočiště“.

Kolín a Freiburg jsou také připraveny

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondělí podle státní tiskové agentury Belta ujistil, že jeho země vybízí migranty k návratu do zemí původu. Ale nechtěli. Lukašenko v této souvislosti zmínil i nabídku Mnichova na přijetí.

Státní letecká společnost „Belavia“ by mohla přepravovat migranty do Německa, pokud by k tomu Polsko nezřídilo „humanitární koridor“. „Pošleme je do Mnichova našimi vlastními letadly, pokud to bude nutné.“

Zdroj: pz.cz