Pfizer uvedl, že stáhl žádost o připuštění své vakcíny proti covidu-19 v Indii. Společnost slíbila, že žádost o připuštění znovu podá poté, co shromáždí více dat. (Foto: Wikimedia)

Americká společnost produkující léky Pfizer uvedla, že rozhodnutí bylo učiněno po setkání s expertem z indického úřadu, který odpovídá za lékařské prostředky v zemi, k němuž došlo v průběhu čtvrtka.

„Na základě diskuze na setkání a na základě našeho porozumění dodatečným informacím, které regulátor může potřebovat, společnost se rozhodla stáhnout žádost pro daný okamžik,“ uvedl mluvčí Pfizeru.

Společnost dodala, že v budoucnu „znovu odešle požadavek na schválení spolu s dodatečnými informacemi, jakmile to v blízké budoucnosti bude možné“.

Noviny The Economic Times citovaly vládní zdroj, který uvedl, že Pfizer chtěl přeskočit klinické testy své vakcíny, zatímco indický regulátor trval na provedení studie ve své zemi. Experti chtěli vidět, jak bude vakcína fungovat v indické populaci předtím, než jí dají „zelenou“ pro masové použití v zemi, vysvětlil zdroj.

Vinod K. Paul, vedoucí vládního panelu pro vakcinační strategii, řekl začátkem měsíce Reuters, že provedení studie je podmínka pro to, aby mohla být vakcína připuštěna k masovému použití v Indii.

Indie odstartovala národní vakcinační kampaň 16. ledna. Používá lokálně vyrobenou verzi vakcíny AstraZeneca a vakcínu s názvem Covaxin, která byla vyvinuta indickou farmaceutickou společností Bharat Biotech.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu  a  GAB.

Zdroj:  reuters.com