Po úterní bouřlivé debatě se odpovědný výbor Evropského parlamentu rozhodl NEPOSTOUPIT dohodu ACTA Evropskému soudnímu dvoru, ale naopak jí protlačit přímo parlamentem. To znamená, že rozhodující bitva začíná právě teď a je na ní pouhých cca 10 týdnů! Tváří v tvář celoevropským protestům proti ACTA se překvapení politici rozhodli posichrovat si dohodu posvěcením Evropského soudního dvora. Evropská komise by se soudu ptala na názor, je-li represivní balíček v souladu s lidskými právy a evropskými chartami. A protože by to začátek schvalování oddálilo minimálně o rok či více, aktivisté se uklidnili. Poslední bitva by se odehrála minimálně za dva roky. Umlčení protestů bylo zřejmě hlavním záměrem Komise.

Nicméně vše se najednou otáčí. Výbor pro mezinárodní obchod, odpovědný za dohodu, se rozhodl celou věc postoupit Evropskému parlamentu k hlasování. Takže ACTA může být schválena velmi brzy, a bez ohledu na to, jestli jí Evropská komise pošle k soudu, nebo ne. Mělo by také být zdůrazněno, že Evropská komise vlastně nikdy oficiálně nerozhodla o tom, že dohodu postoupí soudu. Že to tvrdila, mohl být – nebo nemusel – zastírací manévr.

ACTA nyní velmi rychle proběhne různými výbory Evropského parlamentu. Začínat bude právě u Výboru pro mezinárodní obchod a pak během dubna a května projde dalšími. Následovat bude hlasování Evropského parlamentu. Může to být již na schůzi 11.-14. června. To znamená, že zbývá cca 10 týdnů.

Jestliže ACTA neprojde Evropským parlamentem, bude to pro ní smrtelné. Lobbisté monopolů ji budou muset postavit a prosadit znova. Když ale projde, dostanou ti samí lobbisté do rukou dost nebezpečnou munici a zavřou se dveře zásadním reformám autorského a patentového monopolu na dlouhá desetiletí. (Proto jí monopoly tolik potřebují…)

Je také velmi pravděpodobné, že poslední krok parlamentu přiměje Komisi k vyložení karet, a ptát se soudu na schválení už nebude. Jestliže ji tam ale přece jenom pošle, může nastat neobvyklá situace, kdy parlament řekne ano a soud řekne ne.

Každopádně rozhodující bitva začíná. Je potřeba tlačit na Evropský parlament, aby dohodu neschvaloval. A nejde jen o ACTA, ale o nastolení trendů, které jsou v ní zakódovány a hrozí okleštit naše po dlouhá staletí vybojovávané svobody.

Nyní je především potřeba, aby co nejvíc z nás vědělo, že bitva začíná!Související články:


Zdroj: reporti.net