Ve 20:00 místního času (18:00 světového času) na Krymu skončilo hlasování v referendu o statusu poloostrova. Obyvatelé Krymu si vybírají mezi připojením k Rusku a rozšířenou autonomií v rámci Ukrajiny. Referenda se zúčastnilo přibližně 80% obyvatel Krymu s hlasovacím právem. Podle předběžných informací se pro připojení Krymu k Rusku vyslovilo 93% hlasujících.


Krym od dubna přejde na rublový systém plateb

Krymská vláda plánuje, že v prvních dubnových dnech přejde na rublový systém plateb, prohlásil první vicepremiér Autonomní republiky Krym Rustam Temirgalijev.

„V prvních dubnových dnech naši Krymané budou moci dostávat výplaty a důchody v ruských rublech, sociální dávky v plném objemu v ruských rublech a dle nových standardů a v souladu s novým systémem“, řekl Temirgalijev ve vysílání televize Krym.

 

Kerry Potvrdil Lavrovovi, že USA referendum na Krymu neuznají

Ministr zahraničních věcí USA v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem potvrdil, že USA referendum o sebeurčení Krymu neuznají.

Podle slov mluvčího amerického MZV Kerry zdůraznil, že krize může být vyřešena pouze diplomatickými metodami, a proto, že současně „ukrajinské úřady přijímají všechna nutná opatření, mělo by Rusko udělat vstřícné gesto“ a odvelet vojáky do míst jejich běžné dislokace.

Zdroj:  czech.ruvr.ru