„V přístupech ke konopí dochází k rychlým posuvům,“ říká bývalý agent protidrogového změněný na právníka společnosti pěstující mariánku s dodatkem, že „potenciální sociální a finanční zisky jsou ohromné.“ Je ironií, že právě proto se Uruguay možná stala první zemí na světě, která dovoluje svým občanům pěstovat, nakupovat a kouřit marihuanu. Jak hlásí Reuters, tato pionýrská vláda sponzorovala zákon zřizující státní regulaci pěstování, distribuce a spotřeby marihuany a ten je zaměřený na to, aby tento byznys vyrvali ze spárů zločinu. „Naše země si nemůže dovolit čekat až na mezinárodní konsensus o této otázce,“ řekl jeden politik, jelikož globálně poptávka roste, což ukazuje následující mapa…


Agent protidrogového se stal právníkem pěstitelské firmy pro mariánku …  (přes  The Atlantic):

[quote align="center" color="#999999"]

Patrick Moen je 36 letý bývalý vedoucí u americké Agentury vynucování zákonů o drogách, kde až donedávna vedl v Portlandu sídlící tým boje s obchodníky s metanfetaminem a heroinem.

Teď zahajuje změnu kariéry. Dost dramatickou. Dnes ohlásil totiž Wall Street Journal v pěkném článku, že Moen se stává domácím právníkem Privateer Holdings Inc., „v soukromé investiční firmě, která investuje výhradně do obchodů spojených s budováním legálního průmyslu marihuany.“

Jinými slovy ty otočné dveře mezi byznysem a vládou právě udělaly neočekávanou a velice opojnou otočku.

„Potenciální a sociální a finanční zisky jsou ohromné,“ řekl Moen Journal, když mluvil o svém novém byznysu. „Postoje ke konopí prochází rychlým posuvem.“ Opravdu se mění.[/quote]

Jak se to zjevně ukazuje na Uruguayi (od Reuters):

[quote align="center" color="#999999"]

Očekává se, že uruguayský senát v úterý schválí zákon, který tuto malou jihoamerickou zemi učiní první na světě, která svým občanům dovolila pěstovat, nakupovat a kouřit marihuanu.

Pionýrský vládou podporovaný zákon zřizuje státní regulaci pěstování, distribuce a spotřeby marihuany a je zaměřený na to, aby tento byznys vyrval ze spárů zločinců.

Spotřebitelé cannabis budou mít dovoleno si každý měsíc nakoupit maximálně 40 gramů (1,4 unce) ze státně regulovaných lékáren, pokud je jim více než 18 a jsou registrováni ve vládní databázi, která bude monitorovat jejich měsíční nákupy.

Uruguayci budou mít rovněž dovoleno vypěstovat si až šest rostlin marihuany ročně ve svých domovech, to je až 480 gramů (asi 17 uncí). Rovněž budou zřizovat kuřácké kluby o 15 až 45 členech, které si budou moci vypěstovat až 99 rostlin ročně.

Tento zákon, o němž průzkumy ukazují, že je nepopulární, prošel už v červenci dolní sněmovnou Kongresu a očekává se, že Senátem snadno projde kvůli síle většiny vládní koalice.

„Naše země si nemůže dovolit čekat na mezinárodní konsensus o této otázce,“ řekl senátor Roberto Conde z vládnoucí levicové koalice Široké fronty.

I bohaté země debatující o legalizaci trávy se po tomto zákoně poohlíží, ten podpořil i filantrop Goerge Soros jako „experiment“, který by mohl poskytnout alternativu k selhavším americkým vedeným politikám té vleklé „války s drogami.“

„Tento vývoj v Uruguayi má historický význam,“ řekl Ethan Nadelmann, zakladatel Aliance drogové politiky, vůdčí sponzor reformy drogové politiky částečně financovaný Sorosem přes jeho Open Society Foundation.

„Uruguay představuje pro cannabis inovativní model, který veřejné zdraví a bezpečnost veřejnosti ochrání lépe než prohibicionistický přístup,“ řekl Nadelman.[/quote]

Kdo toho ale „užívá“ nejvíc …?

Tyler Durden

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com