32 procentní poskočení žádostí o data uživatelů jen za poslední rok; statistiky o dohledu NSA zůstávají pod náhubkovým zákazem od FISA. Ve čtvrtek Google oznámil, že počty požadavků o data jednotlivých uživatelů od americké vlády se během těchto tří let ztrojnásobily. Statistiky u Vyhledávacího enginu v jejich Zprávě o transparentnosti ukazují, že během šesti měsíců 2013 vydala vláda 10 918 požadavků na data 21 683 uživatelů, což je ohromný nárůst z pouhých 3 580 požadavků v druhé polovině roku 2009, kdy Google poprvé začal tato čísla sestavovat.


Toto číslo rovněž představuje 32 procentní skok nahoru oproti 8 438 požadavkům na data, které americké vládní subjekty předložily v posledních šesti měsících roku 2012.

„Od té doby, kdy jsme s vámi v roce 2010 tato čísla začali sdílet, požadavky od vlády na informace o uživatelích vzrostly o více než 100 procent,“ napsal Richard Salgado, právní ředitel Googlu.

Tyto požadavky se předkládali na místní, státní a federální úrovni vlády a patří k nim obsílky k plnému přístupu k IP adresám, jménům a podrobným informacím o účtech, navíc i příkazy k prohlídce vydávané na vydání emailů, fotek a videí policii.

V rozkladu těchto čísel Google uvádí, že 68 procent amerických požadavků byly obsílky, 22 procent byly příkazy k prohlídce a 6 procent byly „jiné soudní příkazy“. Pouhá 2 procenta byly „zapisovací příkazy“, právně pochybné mimosoudní příkazy před tím uplatňované jen na telefonní společnosti, s tím, že další jedno procento popisují jako „požadavky na nouzová odhalení.“

Podle zprávy Googlu americká vláda s předstihem vede na vrcholu seznamu požadavků z celého světa s 25 879 požadavky předloženými celkem po celém světě týkajícími se 42 500 uživatelů. To znamená, že více než polovina všech dotčených uživatelů byla cílem americké vlády.

Google poukazuje, že souhlasil s 83 procenty amerických vládních požadavků, s tím, že celkově globálně vyhověl 63 procentům. Tato statistika však NEPOSTIHUJE dohled z rukou NSA, jejíž intimní vztahy s Googlem jsou rovněž dobře zadokumentované.

„To pochází z toho, jak se naše služby rozrůstají, ale také z toho, jak vlády předkládají požadavky více než kdy před tím,“ uvedl rovněž Googlista Salgado. „A tato čísla obsahují pouze ty požadavky, které smíme publikovat.“

Google v podstatě podléhá náhubkovému příkazu z rukou Soudu pro dohled nad zahraničním zpravodajstvím (FISA), který odmítl soukromým společnostem dovolit publikovat podrobnosti o požadavcích na informace s odkazem na ospravedlnění národní bezpečností.

Google je jen jednou z několika společností spolu s Apple, Yahoo, Facebook a Microsoft, které tvrdí, že tlačí na větší transparentnost ohledně špehování uživatelů jejich produktů US vládou. Tyto společnosti podávají žaloby, aby dosáhly právo publikovat více podrobností, s tvrzením, že na to mají právo dané Prvním ústavním dodatkem.

„Věříme, že je to vaše právo vědět, jaké druhy požadavků a kolik jich nám a jiným společnostem každá vláda předkládá,“ napsal k této věci Salgado na Google blog.

„Počátkem tohoto roku jsme zahájili federální případ, abychom prosadili, že máme opravdu právo vrhnout více světla na proces FISA. Navíc jsme nedávno napsali dopis na podporu dvou legislativních položek v současnosti navrhovaných US Kongresu,“ dodal Salgado.

Ač Google pořád ještě tato data sestavuje, zbývá ještě, aby se ukázalo, kolik příkazů dostal Google od US úřadů týkajících se „kritiky vlády“. V roce 2011 bylo odhaleno, že požadavky na odstranění informací včetně videí obsahujících „kritiku vlády“ vzrostly o 70 procent.

Jak už jsme dokumentovali před tím, Googlem vlastněné You Tube vyhovělo celosvětově tisícům požadavků, aby odstranilo videa politických protestů, která jasně nebyla porušením žádného copyrightu nebo zájmů národní bezpečnosti a nepředstavují pomluvu.

Leslie Harris, president Centra pro demokracii a technologii, uvedl, že zpráva Googlu „ilustruje neustále rostoucí vládní apetit po více datech o více uživatelích.“

„Jelikož většina našich osobních informací se nadále pohybuje on-line, zatímco fyzické bariéry pro přístup vlády se zmenšují, je životně důležité, aby se aktualizovaly naše zákony k ochraně proti mimosoudnímu prohledávání,“ dodal Harris.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  prisonplanet.com