V poslední době mohly malé zahrádkáře vyděsit zprávy a petice upozorňující na „bruselský diktát“ a plán EU zakázat pěstování a vyměňování si vlastních semínek. Podle odborníků, kteří se evropskou legislativou zabývají, však lidé obavy mít nemusí. Nové nařízení se sice připravuje, má ale pravidla pro nakládání se semeny naopak spíše zjednodušit. Po e-mailu a sociálních sítí se poslední měsíc opět začaly šířit zprávy o „bruselském diktátu“, který lidem zakáže pěstovat zeleninu z vlastních semínek, vyměňovat si semínka se sousedy, zkrátka zasít cokoli, co předtím nebylo registrováno.


  Což by mohlo znamenat například i konec pro staré nebo místní odrůdy rostlin.  Pravda je ale taková, že i když bude návrh schválen, používáním vlastních semínek ani vyměněním semínka dýně se sousedkou se do ilegality nedostanete. Takové věci totiž v současném návrhu vůbec nejsou.

„Žádné omezení výměny semen mezi zahrádkáři nikdo nenavrhuje, stejně tak ne ponechání si semen z vlastni produkce,“ uvádí Ladislav Miko z Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele EU, který na přípravě návrhu pracuje. Dále bude možné prodávat semínka lokálně, třeba na trzích. Nové nařízení nemá nijak omezit ani permakulturní pěstování.

Povinná registrace osiv také není žádnou novinkou, probíhá už roky. Do českých zákonů byla zavedena dávno před vstupem do EU. Podle Ladislava Mika je to právě registrace osiv, díky které se evropští střední a malí producenti drží na trhu. Nikdo jim totiž nemůže jejich registrovanou odrůdu "ukrást".

Registrace se týká a dále bude týkat jen výrobců semen pro trh. Diskutované nařízení umožní nově jednoduchou registraci bez testování i místním, starým a krajovým odrůdám. Toto opatření by mělo zabránit podvádění s líbivými označeními jako je „stará“ či „krajová“ odrůda. Malé firmy by mohly prodávat semena v malých balení i bez registrace a testování. Více informací ZDE.

Obavy šířené internetem vycházejí pravděpodobné z pracovní verze nařízení. Na aktuální a jedinou oficiální verzi z května 2013 nereagují. Kompletní znění návrhu se nachází na stránkách Evropské komise. Do 6. prosince 2013 lze poslanci evropského parlamentu Pavlu Pocovi (ČSSD) posílat pozměňovací návrhy. Od 10. 12. se budou pozměňovací návrhy k nařízení projednávat ve výboru ENVI. Zahájení platnosti nařízení se odhaduje na rok 2015, účinné by mohlo být od roku 2018. Během tří let by měly být vypracovány potřebné prováděcí vyhlášky.

Zdeňka Vítková

Zdroj:  ekolist.cz