Bushova administrativa osekávala právo na svobodu slova vymezováním “zón svobody slova” protestujícím, a tyto byly často na míle daleko od shromaždišť či sídel orgánů, proti nimž se protestovalo, a hodně daleko od mediální pozornosti. I stránky sociálních médií jako Reddit teď dělají tu samou věc. Přítel např. předložil následující zpravodajské články do největší kategorie Redditu tj. WorldNews (Zprávy ze světa):

Reddit tyto články odfiltroval a moderátor davidreiss666 napsal:

„Předlož to prosím radši do /r/WorldPolitics (Světová politika) nebo /r/Israel (Izrael). Děkuji.“

Worldnews má více než 1 200 000 čtenářů. Vystavit to ve Worlsnews znamená, že vaše slovo bude slyšet … stejně jako protesty před příslušným shromážděním.

Naopak sekce Redditu Worldpolitics má méně než 50 000 čtenářů. A sekce Izrael má jen přeš 7 000 čtenářů. Tohle jsou temné aleje, kam skoro nikdo nezabloudí.

Takže Reddit dělá to samé, jako dělal George W. Bush: vyhánění protestů do rezervací „zón svobody slova“.

Poznámka 1: Abyste získali pohled na pozadí podívejte se na tohle od Redditu a dalších webových stránek sociálních médií.

Poznámka 2: Nejde o nedostatečné pochopení pravidel Reddit, která způsobila, že tato stránka je Redditem cenzurována. Např. přítel, co předložil na Reddit článek, je jedním z 20 nejpopulárnějších Redditorů, co má více než 150 000 bodů své „karmy“, já osobně jsem jedním ze 100 nejpopulárnějších Redditorů. Dva moderátoři Redditu  – jeden, který je daleko populárnější než davidreiss666 podporují právo na svobodu slova na této webové stránce.

A před zapojením 1 či 2 moderátorů, kteří se rozhodli tuto stránku cenzurovat – tak články z těchto stránek byly zvoleny při četných příležitostech na titulní stránku Redditu.

To dokazuje, že jde o politickou agendu určitých moderátorů spíše než o selhání postupu podle pravidel vystavování nebo o nedostatek zájmu o tyto články na této stránce – a to je ten hlavní problém.

Zde je např. „zóna svobody slova“ pro protestující Demokratické národní konvence 2004:

Je zjevné, že ať protestující řekli cokoliv, nebylo to slyšet.

 

Přeložil: Miroslav Pavlíček

Zdroj: http://www.washingtonsblog.com/2012/03/social-media-giants-set-up-free-speech-zones-to-censor-dissent.html