Írán souhlasí přijímat zlato jako platební jednotku za dodávky své ropy. Oznámil to předseda Centrální banky země Mahmúd Bahmání. Současně, jak píše izraelský list Haaretz, vešlo ve známost, že dubajská banka Noor Islamic pod tlakem USA odmítla realizovat jakékoliv obchody s íránskými finančními institucemi. USA i EU zavedly finanční sankce proti Íránu v lednu 2012. Režim těchto sankcí předpokládá úplný přerušení kontaktů s bankovními institucemi islámské republiky. V souvislosti s tím se obchod v zavedených měnách (euro a americký dolar) stal pro Írán nedostupným.

Netanyahu požádá Obamu veřejně podpořit útok na Írán

Premiér Izraele Benjamin Netanyahu požádá během své návštěvy USA prezidenta Baracka Obamy zpřísnit rétoriku vůči Íránu. Píše o tom deník Haaretz s odvoláním na zdroj v izraelské vládě, který se zúčastnil jednání.

Netanyahu chce v souladu s těmito údaji dosáhnout, aby USA jednoznačně pochopili, že plánují uskutečnit vojenskou operaci vůči Íránu v případě, že "přesáhne určitou mezi". Prohlášení Obamy, že "všechny možnosti jsou nadále otevřené", považují v Izraeli za nedostatečné.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/