Astronomové našli rekordní počet Zemi podobných planet na oběžné dráze v obyvatelné zóně známé hvězdy, která se nachází 22 světelných let od naší planety Země. Planety, které mají tři slunce, mají jednu stranu osvětlenou po celý den, zatím co druhá strana je ponořena do tmy. Hvězda Gliese 667C v souhvězdí Štíra byla již před tím dlouho studována. Nicméně až s novými pozorováními vědci učinili ohromující objev. Na místo tří již dříve známých planet jich objevili až sedm, z nichž tři jsou v obyvatelné zóně hvězdy. Dá se předpoklad, že by se zde mohla nacházet voda v kapalném stavu. Všechny tyto tři planety jsou tzv. super-Země.


„Je to poprvé, kdy byly tři planety objeveny v obyvatelné zóně ve stejném systému.“, řekl jeden z autorů studie, Mikko Tuomi z University HertFordshire (Velká Británie). „Díky tomu, že jsme provedli další pozorování a měli k dispozici předchozí data, jsme byli schopni potvrdit tyto tři planety a s jistotou odhalit ještě několik dalších. Nalezení tří malých planet u jedné hvězdy v obyvatelné zóně je velmi vzrušující!“

„Tyto planety jsou vhodnými kandidáty na to, aby měly pevný povrch a možná Zemi podobnou atmosféru a ne něco jako je na Jupiteru.“, řekl spoluautor Rory Barnes v tiskové zprávě vydané na Washingtonské universitě.

Barnes dodal, že se nacházejí blízko sebe, což: „působí jako by byly do sebe zaklesnuté.“. To způsobuje, že stejné polokoule jsou otočeny směrem ke hvězdě.

„Naštěstí víme, že tento stav může podporovat život.“, řekl.

Gliese 667C je hvězda o malém objemu a v systému tří hvězd Gliese 667 nacházejícím se 22 světelných let od našeho Slunce. Je to nejtemnější hvězda v daném systému a má obyvatelnou zónu a jako hvězda o malém objemu je velmi slabá a chladnější.

Podle studie, která se má objevit v časopise Astronomie & Astrofyzika (Astronomy & Astrofyzika), je to krom jiného první nalezený systém s plně obyvatelnou zónou.

Obyvatelná zóna Gliese 667C se nachází na orbitu o velikosti oběžné dráhy Merkuru kolem našeho Slunce.

Planety s hvězdnou obyvatelnou zónou se též nazývají Goldilock planety. U tří potenciálně obyvatelných planet tohoto systému se očekává, že jsou otočeny stále stejnou stranou ke hvězdě. To znamená, že jejich délka dne a roku je stejná. Na jedné straně je nepřetržité světlo a na druhé straně noc.

Podle studie se při pohledu z těchto nově zjištěných planet jeví další dvě slunce v systému jako pár velmi jasných hvězd viditelných i během dne. V noci by tyto slunce osvětlovaly povrch planet podobně jako u nás Měsíc v úplňku svítí na Zemi.

„Počet potenciálně obyvatelných planet v naší Galaxii je mnohem větší, pokud můžeme očekávat, že najdeme alespoň několik z nich okolo každé nízko-objemové hvězdy. Na místo toho, abychom hledali dalších 10 hvězd s jedinou potenciálně obyvatelnou planetou, dnes již víme jak se dívat tak, abychom našli byť jednu jedinou hvězdu s několika obyvatelnými planetami.“, dodal spoluautor Rory Barnes.

Podobné systémy byly nalezeny již dříve, ale většina z nich byla soustředěna kolem hvězd, které jsou příliš horké na to, aby byly obyvatelné.

Zdroj: rt.com, Překlad:  suenee.cz