Izrael zaminoval svá velvyslanectví v Indii a Gruzii, aby poškodil přátelské vztahy Íránu s těmito zeměmi, praví se v oficiálním prohlášení zveřejněném poté, co Izrael obvinil Teherán z přípravy teroristických činů. Tiskový tajemník íránského ministerstva zahraničí řekl: „Izrael spáchal teroristický čin, aby zahájil psychologickou válku proti Íránu“. Prohlásil rovněž, že tyto akce ukazují nepřátelskou podstatu Izraele. V pondělí byla v důsledku exploze u velvyslanectví Izraele v Novém Dillí zraněna manželka vojenského přidělence Izraele v Indii. V Tbilisi bylo teroristickému činu zabráněno.

Izrael obvinil Írán z teroristických útoků v Indii a v Gruzii

V indickém hlavním městě hledají motocyklistu, který je podezřelý ze spáchání teroristického útoku proti velvyslanectví Izraele v Indii. Při výbuchu automobilu, který patřil velvyslanectví, byly zraněny čtyři osoby. Jednalo se o tři místní obyvatele a jednoho izraelského diplomata. Podle očitých svědků automobil sledoval motocyklista, který na něho mohl připevnit výbušné zařízení.

Také v pondělí byl odvrácen pokus o teroristický útok, tentokráte však proti izraelskému velvyslanectví v Gruzii. Pokusy o atentát na občany Izraele byly nedávno zaznamenány i v Ázerbajdžánu a v Thajsku. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vznesl obvinění, že za atentáty stojí Írán a libanonská organizace Hizballáh.

Válka s Íránem: Izrael zkouší reakci USA

V průběhu své nedávné schůzky ve Washingtonu se pokusil šéf Mossadu Tamir Pardo vyjasnit, jestli jsou USA ochotny zúčastnit se vojenské operace, a jak budou reagovat, když zasadí Izrael samostatně úder íránským jaderným objektům, píše týdeník Newsweek.

Přes určité rozdíly mají USA a Izrael implicitní vzájemné porozumění, vezměme-li v úvahu, že Izrael je ochoten převzít řešení otázek, jimž se USA raději vyhýbají. „Obama je ochoten přistoupit na kompromis a řešit íránský problém jakýmkoliv z možných způsobů: přímo, nepřímo, tajně, otevřeně, diplomaticky a ekonomicky“, píše týdeník.

Írán připravuje sebevražedné teroristy pro útoky na americké lodě

Velitel Páté flotily amerického vojenského námořnictva viceadmirál Mark Fox prohlásil, že Írán připravil malé ponorky a čluny, jichž se může použít pro útoky sebevražedných teroristů, americké vojenské námořnictvo však v každém případě zabrání uzavření Hormuzského průlivu.

Viceadmirál zdůraznil, že americká flotila je připravena čelit nepřátelským akcím Íránu, bylo by ale lépe urovnat existující rozpry diplomatickou cestou.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/