Vysoce postavená indická delegace, která pobývala v Teheránu minulý týden, se s íránskou vládou dohodla na nové formě plateb za ropu, vylučující americký dolar. Uvedené opatření je vynucené, protože Washington rozšířil sankce proti Íránu tím, že do nich zahrnul i banky třetích zemí, používající při obchodování s touto zemí americké dolary. Zprvu Írán a Indie směřovaly k tomu, že přejdou na japonský jen. nebo na indickou rupii. Výběr však byl učiněn ve prospěch zlata. V současné době Írán prodává Indii a Číně přibližně jeden milion barelů ropy denně. Čína po Indii také zkoumá možnost platit za dovoz íránské ropy zlatem.

Indické ropné společnosti jsou totiž nuceny hledat jinou alternativu pro obchodování, než v rámci ACU (Asian Clearing Union) sídlící v Teheránu jejímiž členy jsou centrální banky Bangladéše, Bhútánu, Indie, Malediv, Nepálu, Pákistánu, Srí Lanky, Barmy a Íránu, kvůli rozhodnutí indické centrální banky způsobeném podle analytiků tlakem z USA.

ACU umožňuje platby přímo v rámci centrálních bank členských států a šetřit devizové rezervy jednotlivých států a odstranit přepravní náklady.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/29/64877134.htmlhttp://www.pressexpress.eu/2012/01/30/indie-iran-pravdepodobne-prejdou-na-platby-za-ropu-ve-zlate/