Ještě v srpnu 2011 byl jeden z nejprozíravějších evropských (ex) centrálních bankéřů, Athanasios Orphanides přímo z Kypru, optimistický ale varovný: „Jsem optimistický, že při těch správných činech a správném úsilí všech tím vším proplujeme,“ řekl Orphanides reportérům po schůzce s ministrem financí Kikisem Kazamiasem. Tohle byly první veřejné komentáře Orphanidese od té doby, kdy 18. července 2011 úřady dopisem varoval, že Kypr podstupuje riziko, že bude vyžadovat výkup z dluhů od EU, pokud nebudou přijata naléhavá opatření k uspořádání jeho financí.“


O dva roky později po nekonečném přešlapování a předstírání, že právě proto, že ECB už stabilizovala trh, je všechno dobré, a že „byla přijata opatření“, když žádná přijata nebyla (protože v Novém normálu se chybějící kolaps trhu tak nějak považuje za projev toho, že došlo ke strukturálním změnám, ač k žádným ve skutečnosti nedošlo), a Kypr je už venku ze stavu, kdy by potřeboval výkup – a ten je teď přesně doslova na pokraji naprostého kolapsu. Také proto to byl Orphanides, kdo nedávno (a snad i prozíravě) odešel z Kyperské centrální banky po hádce s novou komunistickou vládou (a byl nahrazen chlapíkem jménem Panicos), ale už není optimistický. „ Evropský projekt se hroutí od základů,“ řekl Athanasios Orphanides Financial Times v interview. „ Tohle je fundamentální změna evropské dynamiky směrem k dezintegraci a nevidím nic, čím by to šlo obrátit.“

Nevidím. Ale to jsme my říkali už dávno. To ovšem zjevně bývalého vedoucího ekonoma Federálních rezerv přimělo říci, že je to naprosto zjevné a že to reálně nakonec čelně zasáhne i střed.

Více z interview FT s Orphanidesem:

[quote align="center" color="#999999"]

Události z tohoto týdne učinily z dohod o EU „špatný vtip“, dodal. „To předvádí, že v Evropě si nejsou všichni lidé rovni podle zákona.“

Viděli jsme i jiné země eurozóny, Holandsko např., které postavilo národní zájmy před evropské zájmy tím, že zkusilo strhnout ekonomický model zemí jako Kypr nebo Lucemburk.“

Také zpochybnil věrohodnost hrozby ECB, že kyperskému bankovnímu systému vytáhne špunt. ECB ve čtvrtek varovala, že kdy nebude do pondělka odsouhlasen záchranný program EU-MMF, tak zakáže používat „nouzovou pomoc s likviditou“, aby podpořila kyperský bankovní systém.

Podle pana Orphanidese bylo poskytnuto asi €10 mld z ELA přes evropský platební systém Target2 používaný jejími centrálními bankami. „ Kdybyste řekli, že to už není dále povoleno, donutilo by to Kyperskou centrální banku, aby vyhlásila bankrot na závazky v Target2. Kypr by následně musel opustit euro oblast.“

„ECB tak Kypr vyžene ven. A to je právě ta věc, které se chce Mario Draghi vyhnout – on nechce být ten president ECB, co spustí rozpad eura. Koukat na to bolí.“

Až dosud byla reakce globálních finančních trhů na kyperskou krizi rezervovaná. Pan Orphanides ale varoval, že to by se mohlo změnit. „ Nemyslím si, že plný rozsah toho otřesu důvěry, který jsme v tomto případě viděli … byl spatřen ve své skutečné velikosti.

„Náklady na financování bank na jižní periferii eurozóny ještě dále vzrostou – už není způsob, jak se tomu vyhnout. To následně prohloubí recesi na periferii, aby se zvýšila ta mizérie, kterou to prozatím nešikovné řešení krize způsobilo.“

Finanční trhy jsou přetíženy sledováním dění v Londýně či New Yorku – a tak ty spletitosti a procesy evropské politiky moc dobře nechápou. [/quote]

S tím my nemůžeme více souhlasit.

Ještě připomeneme, že pan Orphanides byl guvernérem Kyperské centrální banky od roku 2008 do loňska, kdy byl po konfliktu s komunistickou vládou tohoto ostrova nahrazen. Názory pana Orphanidese jako člena správní rady ECB byly uznávány kvůli jeho zkušenosti jako vedoucího ekonoma u amerických Federálních rezerv. Mezi tím se vrátil do akademické ekonomiky v USA.

Nemůžeme čekat, dokud se svět velice proslulých ekonomů, někteří z nichž mají i Nobelovu cenu, pustí do toho, co dosud pyšně chválili jako své vlastní, jako k tomu došlo přes pár měsíci.

Mezi tím má Orphanides naprostou pravdu.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com