„Chorvatsko obchází embargo uvalené na Sýrii,“ informuje dnes list La Libre Belgique. Belgický deník přináší informace, které dříve zveřejnil deník New York Times na svém blogu o válečných konfliktech a ve zvláštní reportáži. Podle těchto informací byla v Saudské Arábii prodána dodávka chorvatských zbraní z války v bývalé Jugoslávii, které pak byly v prosinci údajně doručeny rebelům napojeným na Svobodnou syrskou armádu. Chorvatsko, které by se 1. července mělo stát členem Evropské unie, se kvůli těmto informací dostává do velmi nepříjemné situace. Belgický deník vysvětluje, že:


[quote align="center" color="#999999"]

Chorvatsko schválilo evropské embargo uvalené na Sýrii a nemůže proto principiálně dodávat zbraně účastníkům tamějšího konfliktu.[/quote]

Jak list dále připomíná, toto embargo bylo 18. února o tři měsíce prodlouženo, členové EU však nyní mohou syrským rebelům legálně dodávat „nesmrtící vojenský materiál“.

Deník píše, že chorvatské ministerstvo zahraničí „mlčí, poté co informace amerických novinářů o prodeji zbraní dementovalo“.

Zdroj: presseurop.eu