Ekonomické a politické elity, co se tento týden schází ve švýcarském letovisku Davos, budou požádány, aby naléhavě našly způsoby jak reformovat kapitalistický systém, který byl popsán jako „zastaralý a rozpadající se“. „Máme tu mezery v obecné morálce, jsme přetíženi zárukami, zanedbali jsme investice do budoucnosti, podvrátili jsme sociální konkurenci a hrozí nám naprostá ztráta důvěry příštích generací,“ řekl Klasus Schwab, hostitel a zakladatel tohoto výročního Světového ekonomického fóra. „Řešení problémů v kontextu zastaralého a rozpadajícího se modelu nás pouze do té díry zakope ještě hlouběji.“

„Nacházíme se v éře hlubokých změn, které naléhavě vyžadují nové způsoby myšlení místo více toho samého businessu jako obvykle,“ prohlásil tento 73-letý řečník s dodatkem, že „kapitalismus ve své současné podobě nemá ve světě kolem nás už místo.“ Někteří z těch 1 600 ekonomických a politických vůdců, včetně 40 hlav států a vlád budou požádáni, aby přišli s novými myšlenkami, jelikož se schází ve východošvýcarském přepychovém lyžařském středisku na 42. pokračování pětidenního Světového ekonomického fóra, které začíná ve středu. Neschopnost eurozóny poradit si s dluhovou krizí a to spektrum  problémů, které tím uvaluje na celou globální ekonomiku, bude tím, co má těmto diskusím dominovat.

„Hlavní otázky se budou zabývat globální ekonomikou. Dojde k relativně méně konverzacím o sociální odpovědnosti a otázkách životního prostředí – které mají sklon vystupovat do popředí, když si ekonomika vede dobře,“ řekl AFP John Quelch, děkan čínsko-evropské mezinárodní ekonomické fakulty. „Hlavní rozhovory budou o deficitu vůdcovství v Evropě jakožto o tom primárním problému,“ dodal.

Z globálního indexu důvěry: 60% respondentů uvedlo, že chybí důvěra pro globální vládnutí

Výroční jednání probíhá sotva týden poté, kdy se reputace eurozóny dostala pod palbu, když ratingová agentura Standard and Poors’s snížila kreditní ocenění devíti zemím eurozóny, k němuž patřila i degradace Francie z troj-áčkové známky. Regionální středisko ekonomické moci Německo, ač bylo ušetřeno ztrapnění z ponížení ratingu, bylo však i tak pod tíhou dluhových útrap svých sousedů a slábnoucí poptávky na vynořujících se trzích nuceno snížit svou předpověď růstu. Fórum se na tuto otázku soustředí už od samotného počátku, neboť jej otevře klíčovým projevem německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, ministr financí USA Timothy Geithner a šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde budou rovněž mezi těmi, kteří poskytnou širší pohled na mezinárodní ekonomický dopad přinášený krizí Eurozóny. Světová banka srazila svou předpověď globálního ekonomického růstu na rok 2012 na 2,5 procenta a následujících 3,1 procenta v roce 2013 – což je prudký pokles oproti předchozím odhadům 3,6 procenta po oba roky.

Kromě ekonomických otázek se toto fórum bude zabývat i spoustou dalších námětů.

Sezení  budou řešit témata sahajícím od očekávaných vědeckých objevů, které budou formovat rok 2012, přes diskuse o rozdílech ve vnímání Beethovenovy sonáty, hraje-li se historickými a moderními hudebními nástroji, až po to, jak lze virtuální hry zapřáhnout do inovací v reálném světě. Rovněž bude slyšet i o hlubokých změnách v arabském světě po sériích revolucí, které tento region v roce 2011 přetvořily. Nový tuniský předseda vlády Hamadi Jebali a egyptský presidentský kandidát Amre Moussa se na tomto shromáždění rovněž budou prezentovat. Budou se zabývat i politickými otázkami v jiných oblastech, a to za účasti mexického Felipe Calderona, jeho nigerijského protějšku Goodluck Jonathana a Salva Kiir Mayardit, presidenta vznikajícího Jižního Súdánu. Bylo mobilizováno až 5000 švýcarských vojáků, aby tuto oblast zabezpečili, a během tohoto týdne budou přísná omezení leteckého provozu na přilehlý vzdušný prostor kolem švýcarského Davosu.

Avšak protikapitalističtí demonstranti plánují nechat pocítit svou přítomnost. Protestující z Okupace WEF už uprostřed této vesnice nacházející se 1 500 metrů nad mořem postavili iglú a plánují protesty proti těm, kdo se nazývají „samozvanou elitou“.

Poznámka překladatele: Myslím, že toto oznámení AFP lze brát jako krásnou ilustraci toho, co bylo řečeno ve velice nedávném článku „Více agitace elity v magazínu Economist“. Současná mocenská elita chce pokročit se svou agendou náhrady kapitalismu korporativismem. Současné potíže, které s sebou nástup korporativismus vždy v historii, když zkoušel nahrazovat kapitalismus, přinesl, prohlašují licoměrně za potíže kapitalismu. Ten i s liberální demokracií pak prohlašují za zastaralý a potřebující „vylepšení“ ve stejné formě – jako když základní formou korporativismu býval fašismus – tedy ve formě „posílení vůdcovství“, jak se eufemicky nazývá zvýšení dirigismu autoritářské, demokratickými mechanismy nekontrolované, nadnánorodní byrokracie (propagandisticky často nazývané „technokracie“), která má za úkol postavit i poslední zbytky svobodného podnikání a autentického občanství do područí zaibatsu kartelů vedených privilegovanými kapitálovými skupinami a sítě elitářských spolků tzv. „občanské společnosti“. Člověku by se skoro chtělo říci, že stejně jako při předchozím nástupu korporativismu – tehdy fašismu – se to zase vnímá jako „krize vůdcovství“, proti které bude asi vhodné postavit nějakou současnou obdobu někdejší – jedné říše, jednoho vůdce…

Zdroj: rawstory.com

]]>