Neobvyklý objev v Samarské oblasti může změnit dějiny starověku. Potápěč amatér Dmitrij Golubev nalezl na dně řeky Bolšoj Kinel ostatky člověka a živočichů staré několik desítek a možná i stovek tisíc let. Může být z toho důkaz, že v okolí dnešní Samary, ve Středním Rusku, bylo velké sídliště pralidí. Řeka Bolšoj Kinel je oblíbeným místem podvodního lovu mezi samarskými potápěči. Je tu hodně ryb. Avšak tentokrát byl úlovek velmi neobvyklý. Dmitrij Golubev nalezl na dně lebku bizona, který žil, jak vysvitlo, v prehistorických časech.

Na stejném místě našel Dmitrij také čelist srstnatého nosorožce, stehenní kost mamuta a lebku dlouhorohého jelena. To vše má být předáno archeologům. Není vyloučeno, že věk těchto nálezů může přesáhnout stovky tisíc let, pověděl Dmitrij Varenov, hlavní vědecký pracovník Samarského oblastního historicko-vlastivědného muzea:

Všechny tyto živočichy patří do tak zvané mamutí fauny, tedy obývali tento kraj před desítkami a dokonce stovkami tisíc let. Lebka nosorožce se zachovala prostě unikátně. V naší oblasti k takovým objevům ještě nikdy nedocházelo.

Kromě kostí živočichů zvedl potápěč ze dna řeky také lidskou lebku. Je to velká vzácnost, když na jednom místě objevují ostatky živočichů a lidí, říkají experti. Samarský objev může být senzací, je přesvědčen historik Igor Kurukin:

Jsou li tyto kosti staré půldruhého až dva miliony let, pak jde o vážný objev na území naší země.

Nyní láká nevelká řeka v Středním Rusku nejen milovníky podvodního lovu, ale také profesionální archeology, geology a paleontology. V nejbližším čase mají být zahájeny velké vykopávky. Možná, že okolí řeky Bolšoj Kinel skrývá ještě další tajemství.

Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>