Sto nejbohatších lidí na světě vydělalo v roce 2012 přes 240 miliard dolarů (180 miliard eur). Tyto peníze by stačily na to, aby ukončily extrémní chudobu na celém světě – čtyřnásobně. Informaci přináší organizace Oxfam. "1 procento nejbohatších lidí světa zvýšilo své příjmy za posledních 20 let o 60 procent," uvádí se v nejnovější zprávě uvedené organizace. Mimo jiné 0,01 procenta miliardářům světa se dařilo ještě více – své bohatství rozšířili ještě zásadněji. Zpráva byla zveřejněna ještě před zasedáním Světového ekonomického fóra v Davosu (od 23. do 27. ledna 2013).

„Zatímco 100 nejbohatších lidí světa vydělalo loni 240 miliard dolarů (180 miliard eur), lidé žijící v extrémní chudobě museli žít za méně než 1,25 dolaru (1 euro) na den,“ konstatuje zpráva.

Organizace dále uvádí, že extrémní koncentrace superbohatství vlastně brzdí schopnost světa snižovat chudobu. Argumentuje, že maximální bohatství je nejenže neetické, ale požírá politiku, je sociální rozdělující, environmentálně destruktivní a ekonomicky neefektivní. Zpráva Oxfam zdůrazňuje, že tento celosvětový problém se rapidně prohlubuje.

„Ve Velké Británii se úroveň pomalu vrací do dob Charlese Dickense. V USA se příjem 1 procenta nejbohatších lidí zdvojnásobuje, úplní miliardáři dosahují úrovně jako nikdy předtím,“ cituje zprávu zpravodajská RT.

„Nemůžeme donekonečna předstírat, že koncentrace bohatství pro „vyvolené“ znamená prospěch i pro jiné. Často bývá opak pravdou,“ řekl výkonný ředitel Oxfam Jeremy Hobbs. Dále vysvětlil, že že daňové ráje, slabé zákony a prospěch ze špatného ekonomického systému v jednotlivých zemích pouze napomáhá další nerovnosti na Zemi. Politika také hraje do karet nejbohatším, přitom by měla podávat pomocnou ruku právě chudším, podtrhuje zpráva.

Zdroj: rt.com

]]>