Evropská dluhová krize právě vstoupila do úplně nového levelu. Zrovna když to vypadalo, jako by se situace nějak už stabilizovala, dostáváme zprávy o obrovských finančních bombách, které se vrhají všude po Evropě. Krátce poté, co v pátek v USA zavřeli finanční trhy, oznámila S&P snížení kreditního ratingu u devíti evropských národů. Do toho patří jak Francie tak i Rakousko, co přišly o svůj opečovávaný kreditní rating AAA. Když zemi strhnou úvěrový rating, je to signál pro investory, že by měli začít požadovat vyšší úrok, když chtějí investovat do dluhů těchto národů. Během uplynulého roku se to pro mnoho evropských národů stalo výrazně dražší, když si chtěli půjčit peníze, a toto nové snížení kreditů určitě s touto záležitostí nepomůže. Celkem už dost finančně sužovaných národů Evropy je už hodně závislých na schopnosti půjčit si ohromné hromady levných peněz a jak se dluh stává dražší, tak to mnohé z nich tlačí do krajnosti. Včera jsem psal o 22 projevech toho, že jsme na pokraji devastující globální recese, a bohužel ten seznam se tímto za tou dvaadvacítkou o dost prodloužil.

Během několika posledních měsíců jsme spatřili po celé Evropě už celkem dost ponížení kreditů, ale zatím jsme neviděli nic takového, jako zrovna S&P udělal. V pátek Standard & Poor’s rozpoutal celou salvu k drcení kreditů…

-Francie byla ponížena z AAA na AA+

-Rakousko bylo poníženo z AAA na AA+

-Itálie už byla sražena o celé dva stupně z A na BBB+

-Španělsko bylo sraženo o další dva stupně

-Portugalsko bylo sraženo o další dva stupně

-Kypr byl sražen o další dva stupně

-Malta byla sražena o jeden stupeň

-Slovensko bylo sraženo o jeden stupeň

-Slovinsko bylo sraženo o jeden stupeň

Tohle jsou opravdu zlé zprávy pro kohokoliv, kdo doufá, že v Evropě by se něco mohlo začít zlepšovat. Náklady půjček se pro mnoho z těchto finančně sužovaných národů ještě zvýší.

Navíc v pátek z Evropy přišly i další opravdu, opravdu znepokojivé zprávy.

Bylo oznámeno, že se zhroutilo jednání mezi řeckou vládou a soukromými držiteli řeckých dluhopisů.

Soukromé držitele dluhopisů na jednání s řeckou vládou o podmínkách „dobrovolného zástřihu“ zastupoval Institut mezinárodních financí a od toho se očekávalo, že se stane klíčovou složkou „záchranného plánu“ pro Řecko.

Řecko zoufale potřebuje, aby soukromí držitelé dluhopisů souhlasili s přijetím toho „dobrovolného zástřihu“ (zkrácení výše spláceného dluhu) o 50% či více. Bez nějakého druhu dohody finance řecké vlády velice rychle zkolabují.

Jednání prozatím selhala. Je tu naděje, že by se jednání mohla brzy obnovit, Řecku ale rychle dochází čas.

Institut mezinárodních financí IIF vydal v pátek prohlášení, které říká následující…

„Bohužel i přes úsilí řeckého vedení ten předložený návrh … který obsahuje bezprecedentní 50% nominální redukci řeckých vládních obligací v rukou soukromých investorů a až 100 miliard € odpustků dluhů – se nesetkal s konstruktivní konsolidovanou odpovědí ode všech stran, jež by byla konzistentní s dobrovolnou výměnou za řecký vládní dluh.“

IIF říká, že jednání jsou zrovna teď „přerušena kvůli uvážení dalších kroků“, ale doufají, že budou obnovena, dokud není příliš pozdě…

„Za těchto okolností byla diskuse mezi Řeckem a oficiálním sektorem přerušena kvůli uvážení přínosů z dobrovolného přístupu.“

Něco je třeba udělat, protože Řecko zažívá úplný a totální finanční rozpad.

Ještě v červenci spočíval požadovaný výnos z řeckých dluhopisů na asi 40 procentech. Dnes je výnos z jednoletého řeckého bondu omračujících 396 procent.

Až takhle mohou jít věci rychle, když dojde ke ztrátě důvěry.

Ti, kdo žijí ve Spojených státech, by to měli mít na paměti.

Bohužel Řecko není jediným evropským národem, který se finančně úplně rozpadá.

V USA médiích o tom moc neslyšíme, ale Maďarsko je zrovna teď děravé jak cedník. Kreditní rating Maďarsku snížili na postavení vyvrhelů už před nějakou dobou a teď MMF a EU hrozí, že z Maďarska stáhnou finanční pomoc, pokud Maďaři svou zemi nepovedou do písmene tak, jak se jim nařizují.

Zvláště MMF a EU jsou naprosto vzteky bez sebe, že Maďarsko si klidně zkouší převzít více kontroly nad Maďarskou centrální bankou. Následující je z článku v Daily Mail

Evropská unie šlápla na Maďarsko, aby na něj vyvinula tlak kvůli odmítnutí realizovat politiku uskrovňování, a pohrozila žalobou kvůli jejich nové ústavě.

Toto varování eskalovalo váznutí ve vyjednávání mezi Budapešti a EU, jelikož Maďarsko jedná o čerstvé finanční pomoci od Evropy a Mezinárodního měnového fondu.

Kreditní rating dluhopisů země byl během minulých měsíců sražen na úroveň braku na trhu cenných papírů všemi třemi hlavními ratingovými agenturami, nezaměstnanost je 10,6 procenta a země možná upadne do recese.

Avšak vyjednávání o výkupu z dluhů se zhroutila poté, co Budapešť odmítla srazit veřejné výdaje a včlenila do ústavy opětovné převzetí politické kontroly nad svou centrální bankou.

Zrovna teď je v naprostém bordelu i Slovinsko. Následující pochází z nedávného článku vystaveného na EUObserver.com

Náklady půjček Slovinsku už dosáhly do ‚území výkupů z dluhů‘ poté, co zákonodárci odmítli jmenovaného premiéra, čímž tuto euro-zemi postavili do fronty na sníženou známku u ratingových agentur.

Zoranu Jankoviči, starostovi Slovinského hlavního města Ljubljana, se nedostalo čtyřech hlasů ze 46 potřebných, aby byl parlamentem schválen jako ministerský předseda, s tím, že president země se rozhodl jeho jméno vrátit nebo ho znovu navrhnout během dvou týdnů.

Před nějakou dobou jsem varoval, že rok 2012 bude pro globální ekonomiku obtížnější, než byl rok 2011.

No, situace se tímto způsobem začíná formovat.

Evropa směřuje do nějakých opravdu těžkých časů. To, co se v Evropě bude dít, otřese celým globálním finančním systémem.

Ti, kdo žijí ve Spojených státech by si toho měli všímat, protože USA finanční systém je daleko křehčí, než si většina lidí myslí.

Náš bankovní systém je gigantickou horou dluhů, záruk a rizik a může se kdykoliv zase položit.

Navíc je USA dluhový problém větší, než býval kdykoliv před tím.

Věděli jste např., že federální vláda jede v tempu, kdy si do konce Obamova prvního funkčního období půjčí 6,2 bilionu dolarů?

To je větší dluh, než USA vlády celkem nashromáždily od časů presidenta George Washingtona, až do časů nástupu presidenta George W. Bushe.

Zrovna teď si USA vláda ještě může půjčovat gigantické hory super-levných peněz, tato situace ale nepotrvá věčně.

Jen se zeptejte Řeků.

přichází náznaky, že cizinci se začínají zbavovat velkých balíků USA dluhů. Pokud se z těchto čůrků stane záplava, situace se pro Spojené státy velice rychle hrozně zhorší.

Jsme na pokraji určitých velice zlých věcí. Ty v jistém smyslu „finanční bomby“, které jsme dnes viděli, jak byly vrženy, se stanou daleko četnější. Jak se z toho budou vlády, banky a investoři škrábat ven, aby přežili, uvidíme na finančních trzích extrémní množství turbulencí.

Situace nebude zase „normální“ dlouhou, opravdu velice dlouhou dobu.

Držte se pevně, protože rok 2012 bude velice zajímavým rokem.

 

Zdroj: http://theeconomiccollapseblog.com/archives/bam-bam-bam-huge-financial-bombs-just-got-dropped-all-over-europe