Nezisková organizace Oxfam vyzývá Světovou banku, aby zastavila podporu zahraničních investorů, kteří skupují půdu pro pěstování biopaliv místo potřebných potravin. Mezinárodní investoři do půdy a producenti biopaliv získali po celém světě půdu, která by uživila asi miliardu lidí. Studie Oxfam, která se zaměřila na několik tisíců obchodů s půdou v posledním desetiletí, ukazuje, že území o rozloze 23 Českých republik je ponechána ladem nebo využívána pro pěstování biopaliv pro americké nebo evropské automobily. Ve studii také organizace uvádí, že se sháňka po půdě vymkla kontrole a nabádá Světovou banku, aby zastavila své investice do pořizování velkých dílů půdy a vyslala tak signál velkým investorům.

„Více jak 60 % zahraničních investic do zemědělské půdy mezi lety 2000 a 2010 byla v rozvojových zemích, které mají vážné problémy s hladem. 2/3 těchto investorů však plánují veškerou úrodu z této půdy vyvézt do zahraničí. Téměř 60 % těchto obchodů bylo uzavřeno pro pěstování rostlin pro biopaliva,“ tvrdí studie. Velmi málo nebo vůbec žádné z těchto investic nejsou ve prospěch místních lidí nebo určené pro boj proti hladomorům.

Světová banka v poslední dekádě meziročně ztrojnásobila podporu svých projektů zaměřených na zemědělskou půdu, ale z poskytovaných dat není patrné, kolik bylo určeno na akvizice nebo její pronájem. Od roku 2008 bylo vzneseno na banku 21 formálních stížností od místních komunit postižených jejími investicemi. Vedoucí organizace Oxfam Barbara Stocking řekla: „Investice by měly být pro rozvojové země dobrou zprávou – neměly by vést k prohlubování chudoby, hladu a strádání.“

Podle Mezinárodní koalice pro půdu (International Land Coalition) bylo v rozvojových státech v poslední dekádě vykoupeno 106 milionů hektarů půdy. Téměř 30 % rozlohy Libérie bylo v posledních pěti letech přenecháno investorům a 63 % rozlohy orné půdy v Kambodži bylo převedeno na soukromé společnosti. V této souvislosti Oxfam vyvrací tvrzení Světové banky, že je většina zemědělské půdy nevyužita. Jedná se jednoznačně o mýtus. Většina zemědělské půdy je využívána pro produkci potravin, je zavlažována a nabízí dobrý přístup k trhům.

Zpráva Nezávislé hodnotící skupiny (Independent Evaluation Group – IEG) – oficiálního hodnotícího orgánu Světové banky z roku 2010 ukazuje, že přibližně 30 % projektů banky je zapojeno do nedobrovolného přesidlování lidí. Podle odhadů IEG je projekty Světové banky postiženo nuceným vysídlením více jak milion lidí. Oxfam tlačí na vládu Velké Británie, jednoho z největších podílníků Světové banky, aby se zasadila o zastavené stávající praxe. „Británie také může hrát klíčovou roli jako prezident zemí G8 pro příští rok, když zařadí do agendy otázky potravin a hladu a tlakem na Evropskou unii, aby zvážila vlastní cíle pro produkci biopaliv, které jsou hlavním hnacím motorem tlaku na skupování půdy po celém světě.“

Mezinárodní finanční korporace (International Finance Corporation – IFC) – část Světové banky určená pro soukromé půjčky ve svém vyjádření uvedla: „IFC nefinancuje skupování půdy ze spekulativních důvodů. Investujeme do společností v zemědělství a lesnictví, které jsou intenzivní a poskytují světu potraviny a dřevo, které svět potřebuje. IFC vlastní přibližně 4,85 miliardy dolarů v investicích do zemědělství. Z toho je asi 600 milionů dolarů investicemi do nákupu půdy o rozloze 0,7 milionu hektarů.“

Zdroj: guardian.co.uk, Překlad: zahady-zdravi.cz

]]>