Znovuoživení těchto organismů, které přežily uvnitř krystalů, vyvolává znepokojivé vyhlídky, že v extrémních prostředích na jiných planetách by bylo možno nalézt a znovu oživit mimozemské organismy. Jedna z klíčových postav NASA za touto akcí a ředitelka Institutu astrobiologie při NASA Penelope Boston strávila roky zkoumáním mexického dolu Naica v Chihuhua, kde se svým týmem hledala extrémofilní formy života.


[quote align="center" color="#999999"]

„Ty potvůrky žijí v prostředí, kde se nenachází žádná organická potrava tak, jak ji chápeme. Jsou příkladem toho, že za hodně vysokých teplot si organismy kamenožroutů umí udělat živobytí z toho, že v podstatě schroupnou anorganické materiály a sloučeniny. To by možná mohlo představovat dávnou historii našeho života tady na planetě.“[/quote]

Práci v této jeskyni popsala jako:
[quote align="center" color="#999999"]

„Je to zážitek, který vás předělá. Cítíte se opravdu prapodivně. K práci to prostředí bylo opravdu tvrdé, ale na druhou to dohání až k slzám, jak je krásné. Je to jako být uvnitř geochemické dutiny zvané geoda.“[/quote]

Některé z těch extrémně vzácných a neobvykle třpytivých bílých krystalů jsou dlouhé až pět metrů.

„Ty největší ani neobejmu rukama,“ dodala.

Vědci hlásí, že zachytili příznaky toho, co by šlo nazvat jako „příšerné formy života“, i v jiných jeskyních, ale vidí to tak, že vstupovat do těchto oblastí by bylo příliš nebezpečné.

Vědci z NASA vyjádřili obavy, že jejich objev dokázal, že nebezpečné potvůrky by se náhle mohly odněkud vyloupnout a udeřit na Zemi, kdyby jednoho dne odletěla kosmická loď na jinou planetu a pak se vrátila zpět.

Avšak NASA má plány přivézt vzorky hornin a ledu z jednoho z Jupiterových ledových měsíců Europa. O té se často mluví jako o jedné z nejpravděpodobnějších lokalit, kde by mohl být mimozemský život, kvůli slaným oceánům pod jejím ledovým krunýřem.

Dr. John Rummel z Institutu Seti v Kalifornii řekl, že pro takové potvůrky by bylo „dost snadné“ přežít i kosmickou cestu, kdyby byly nějak odstíněny od sluneční radiace.

„Kdybychom odvezli tyto vzorky z Europy nebo z Marsu, tak bychom je měli držet uzavřené, dokud testy nebezpečnosti neukáží, že nepředstavují žádné nebezpečí, a není tam žádný život, nebo pokračovat v uložení pod uzávěrem napořád, pokud budeme tyto materiály studovat.“

„Předpokládá se, že takový život by těžko přežil cestu na Zem; nebylo by to snadné a bylo by dost prekérní poskytnout mu potřebně vysokou míru uzavřenosti.“

Všechny tyto informace jsou děsivé, ale nejvíce šokující je fakt, že vědci NASA jsou ochotni tyto potvůrky oživovat, aniž by si lámali hlavu tím, jestli by náhodou nemohly být nebezpečné. Přes 90 procent z nich předtím nikdo ještě neviděl, ale tito vědci si zjevně myslí, že si mohou hrát na Boha, a nemusí se ani trápit úvahami nad tím, zda by tato nově objevená stvoření nemohla být nebezpečná. Kdo ví, co ještě by v té jeskyni mohlo být.

Někteří pozorovatelé už neváhali, aby nepoukázali, že ty potvůrky pocházející z jeskyně vědci doslova pojmenované „Peklo“ by třeba nemusely být z tohoto světa. Už spí v dormanci 60000 let, a jak se dostaly dolů do takové hluboké jeskyně, aby tam začaly? Někteří si myslí, že by to mohlo mít blíže ke skutečnému Peklu, než jsou vědci ochotni připustit.

Bez ohledu na to, zda mají tyto potvůrky přirozené, mimozemské nebo třeba i nadpřirozené vysvětlení, tak vláda některé z těch informací zakrývá. Jestli tento případ vědců, co si hrají na Boha, způsobí naší planetě škodu, to je dost děsivá otázka, a přitom se skoro žádná preventivní opatření nepřijímají.

Zdroj: independent.co.uk