Podél izraelsko-libanonské hranice to vypadá na opětovné zopakování roku 2006. Přinejmenším to v úterý řekl reportérům senátor Lindsey Graham na tiskové konferenci s demokratickým senátorem Chrisem Coonsem, spolu s nímž sponzoroval návrh imigračního zákona k podpoře oběma stranami, který ale nezískal dost podpory jejich kolegů zákonodárců. Tato tisková konference byla svolána, aby sdělili podrobnosti o cestě delegace z obou stran na Střední východ z minulého týdne.


Proslulý se stal loňský pokus Saúdské Arábie přinutit libanonského ministerského předsedu Haririho k rezignaci, kdy pak zažili, že svou rezignaci po návratu do Bejrútu odložil.

Izraelský šéf vlády Benjamin Netanyahu plánuje příští týden návštěvu Bílého domu, i když jeho administrativa zase zabředla do skandálu a policejní síly této země doporučují, aby byl obžalován.

* * *

Libanonský prezident Michel Aoun v reakci na Grahamovy komentáře odsoudil opakované porušování libanonské suverenity izraelským režimem, kdy řekl, že Bejrút je připraven bránit se jakýmkoliv izraelským hrozbám nebo násilí. „Libanon touží udržovat stabilitu a klid v Jižním Libanonu, je ale zrovna tak připraven bránit se, pokud Izrael provede nějaký útok,“ řekl v pondělí v Bejrútu Aoun na schůzce s náměstkem generálního tajemníka OSN Jean-Pierre Lacroixem.

Mezitím Hezbollah, který pomohl Libanonské armádě ubránit tuto zemi při dvou krvavých izraelských válkách v letech 2000 a 2006, slíbil, že bude bránit práva své vlasti na průzkum ložisek ropy a plynu ve východním Středomoří u jeho hranic proti jakékoliv nové Izraelské agresi, co to má znemožnit.

Zdroj: " target="\\\_blank">zerohedge.com