Tu nejzáhadnější stavbu Středního východu je snadné minout, leží na sporných Golanských výšinách a je tak rozsáhlá, že je nejlépe si ji prohlížet ze vzduchu. Tento prehistorických kamenný monument zůstával celá staletí nepovšimnut až do rozšiřování těžby ropy do sporného regionu Golanských výšin.


„Je to místo plné hlavolamů. Máme jen útržky informací, nikoliv však celý obraz,“ řekl expert na megalitické hroby Uri Berger z izraelského památkového úřadu.

„Vědci přichází a jsou ohromeni z tohoto místa, načež vymýšlí své vlastní teorie.“

Nikdo neví, kdo to postavil. Někteří si myslí, že to byla civilizace nomádů, kteří se usadili v této oblasti, to by ale vyžadovalo ohromnou podpůrnou síť, kterou by kočovníci asi neměli.

Mohlo to mít astrologický význam. V nejkratší a v nejdelší dny v roce - při červnovém a prosincovém slunovratu – je východ slunce v linii s výchozy otevřenými v kamenných valech, řekl.

Stojíte-li na zemi uvnitř tohoto komplex, tak to vypadá jako labyrint zdí z drcených kamenů prorostlých plevelem. Z vršku pětimetrové pohřební mohyly lze spatřit ten kruhový vzor. Ale jen ze vzduchu je možné pokochat se tím působivým tvarem mohutného býčího oka, který se jasně objeví.

Střepy hrnčířských výrobků a pazourkových nástrojů nalezené v různých vykopávkách pomohly s datováním této stavby, řekl Berger. Vědci se obecně shodují, že stavba začala někdy po roce 3500 před naším letopočtem a některé další části byly přidány v průběhu následujících dvou tisíc let.

Komplex je v oblasti v současnosti využívané k výcviku izraelských ozbrojených sil, ale návštěvníci si mohou o víkendech a ve svátky tyto zdi prohlížet a vlézt si třeba i do 20 stop dlouhé pohřební komory.