(Reuters) – Arabské jaro v letošním roce dalo impuls ke světově nejambicióznějšímu solárnímu projektu, který by mohl vyrábět v poušti šetrnou elektřinu od roku 2015, vedení tohoto projektu se nechalo slyšet a odhadlo investici na 400 miliard eur (550 miliard dolarů). Paul van Son, ředitel projektu Desertec Industrial Initiative (DII), řekl agentuře Reuters, že povědomí a zájem o projekt zaměřený na slunce a jeho energii roste, s šířením demokracie v celé severní Africe a Blízkého východu. "Je to pozitivní věc," řekl van Son, který stojí v čele výkonné moci celého projektu, který si klade za cíl dodávat až 15 procent potřeby elektřiny v Evropě do roku 2050. Ta se bude vyrábět pomocí obrovských zrcadel za účinků slunečních paprsků, díky kterým vznikne pára a tím pohon pro turbíny.

„Vítáme arabské jaro, protože to otevírá spoustu ideí a přispívají na podporu projektu,“ řekl van Son v telefonickém rozhovoru.

„Jsme velmi nakloněni situaci. Demokratické struktury se velmi dobře shodnou s našimi.“

Před arabským jarem trvalo dlouhé znepokojení nad politickou stabilitou v regionu. Tento režim byl založen převážně na německých firmách v roce 2009.

DII si klade za cíl analyzovat, jak rozvíjet čistou energii v severní poušti Afriky, které by mohly dodávat energii do regionu, stejně jako v Evropě. Z pouště lze získat více energie za šest hodin, než co světová populace stihne spotřebovat za rok, říká DII.

Rozlehlá pole zrcadel v poušti budou shromažďovat sluneční paprsky a koncentrovat tak solární energii a teplo (CSP) k ohřevu vody, která pak bude pohánět turbíny a elektrifikovat bezuhlíkovou novou síť spojující Evropu, Blízký východ a severní Afriku.

Van Son řekl, že boje v Libyi jsou u konce, a že projekt jako Desertec by mohl pomoci ekonomice a vytváření pracovních míst v zemi a v celém regionu, a to zejména pro mladé lidi. Zároveň doufá, že Desertec může přispět ke sblížení středomořských národů.

„Desertec je projekt, který je plný pochopení a přívětivosti,“ řekl van Son. „Věřím, že velké infrastrukturní projekty, jako je tento může přispět ke stabilitě. Je to o vývoji nových průmyslových odvětví v regionu, investice, vytváření pracovních míst a předávání znalostí a know-how.“

Van Son řekl, že první elektrárna s výkonem 150 megawattů, bude postavena v Maroku, další fáze projektu přichází na rok 2015 a 2016 v Alžírsku a Tunisku.

„V Maroku se věci dějí velmi rychle,“ řekl. „Mysleli jsme si, že budou nějaké logistické problémy. Ale v tomto případě to nehrozí.

DII je produkt Desertec Foundation, globální sítě vládních společnosti a také think tanků, které zkoumají, jak využít sluneční energii v pouštích.

Projekt DII má firemní příznivce z energetiky, technologií a stavebnictví, stejně jako banky a akcionáře.

Zdroj: reuters.com

]]>