Partnerství mezi Ruskem a Čínou je nejdůležitějším dvoustranným vztahem ve světě a dnes je to nejlepší příklad spolupráce mezi dvěma velkými mocnostmi. Uvedl to na tiskové konferenci v Moskvě čínský velvyslanec v Rusku Li Hui. Podle amerického časopisu Newsweek tak oficiální zástupce Pekingu vyjádřil Washingtonu „zahalené odmítnutí".


Podle autora materiálu se prezident Trump snažil spolupracovat s Čínou s ohledem na jadernou krize mezi USA a Severní Koreou, ale „Čína vyjádřila větší přání spolupracovat na vytvoření politického rámce s Ruskem“.

Poslední společná vojenská cvičení Ruska a Číny se také „stala nejnovějšími důkazy o rozkvětu vojenské spolupráce mezi těmito dvěma mocnostmi", zdůraznil Newsweek. Podle něj obě země s podezřením hledí na přítomnost USA v oblasti Asie a Tichomoří. Kromě toho Moskva a Peking uskutečnily společné námořní cvičení v Baltském moři, „blízko nejsilnějšího bodu napětí mezi silami Ruska a NATO".

„Navzdory tomu, že Peking a Moskva sdílejí protesty Washingtonu vůči jaderným zbraním v Severní Koreji, trvají na tom, aby si Trump zvolil cestu přímých jednání a zabránil provokacím a demonstraci síly v neklidném regionu,“ napsal časopis.

Navíc „Rusko a Čína spojily síly proti Západu v jiných částech světa", uvedl autor. Například obě země podporují vládu Bašára Asada v Sýrii. Navíc Newsweek se odkazuje na nejnovější zprávu amerického strategického výzkumného centra Rand Corporation. Podle těchto informací „podle pesimistických předpovědí mohou americké vojenské síly prohrát další válku, k níž budou vyzvány."

Zdroj: pz.cz