Ohromující technologie velice pokročilých kamer se upírá k povrchu Marsu už řadu let, ale tyto obrázky, které zachytila, nám osvítí Rudou planetu tak, jako nikdy předtím. Kamery HiRISe a CTX na palubě Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) od NASA se obrátily k jedné z nejstarších geologických pánví Marsu.


Výzkumníci NASA však tvrdí, že to mohlo být způsobeno i něčím jiným. Rovněž tvrdí, že větrná eroze nemusí být jedinou silou, co vytváří takové ohromující tvary, a že ledovce, vulkány, jezera a tektonická aktivita v tom nejspíš také sehrály svou roli, stejně jako neuvěřitelná marsí zima.

V mrazivém chladu se na Marsu tvořil sníh a led. Ale na rozdíl od sněhu na Zemi, se sníh na Marsu skládal skoro úplně z oxidu uhličitého jinak také známého jako suchý led. Když svítí Slunce, tento suchý led na povrchu planety znásobí ty síly, které vytváří geometrické obrazce.

Tento obrázek ukazuje dopad ‚vyvrženin‘ na povrch Marsu. Vyvrženiny jsou útvary v krajině, které způsobil dopad materiálů na povrch. Ty modře tónované barvy tohoto obrázku naznačují ohromné množství hornin a dalších materiálů, jenž byly bohaté na železo, které na tuto krajinu snímkovaného regionu dopadly ve značném množství. Ty další barvy způsobily různé jiné horniny a minerály včetně olivínu a pyroxenu.

Ještě působivější obrázky:

Zdroj: yenisafak.com