V sobotu ohlásilo ruské ministerstvo obrany, že nad Sýrií došlo k „incidentu“ s F-22 Amerického letectva, které podle Rusů „23. listopadu aktivně ve vzdušném prostoru nad západním břehem Eufratu bránily páru ruských útočných letounů Su-25 ve vedení bojové mise ke zničení bašty Daesh na předměstí velkoměsta Mayadin,“. F-22 odpalovaly tepelné spršky ohňostrojů a vypouštěly brzdné štíty, přičemž „neustále manévrovaly, imitujíc vzdušný souboj,“.


Washigton Examiner dodal, že k tomuto vzdušnému střetu došlo, když ruské tryskáče zabloudily do vzdušného prostoru východně od řeky Eufrat, čímž se octly na nesprávné straně „de-konfliktní zóny“ zřízené mezi Moskvou a Washingtonem, aby se zamezilo konfrontacím na obloze nad Sýrií.

„Ty dva F-22 se dostaly příliš blízko k ruským tryskáčům, tak jsme museli použít de-konfliktní kanály,“ řekl ve čtvrtek tento činitel. „Na tom není nic mimořádného… To se občas děje i několikrát denně.“

Ruské tryskáče po tomto střetu s varovnými ohňostroji z F-22 nakonec oblast opustily, potvrdil tento činitel listu Washington Examiner. Pentagon však nemohl poskytnout nějaký výčet, ke kolika ruským porušením de-konfliktní zóny došlo, nebo jak často k nim docházelo.

Zatím ani Rusové, ani činitelé amerických ozbrojených sil tuto záležitost nekomentovali, ač nás skutečnost, že během jediného týdne došlo ke dvěma téměř bojovým incidentům, skoro ujišťuje, že je jen otázkou času, kdy se uskuteční scénář „nejhoršího případu“ a ty hrané souboje mezi americkými a ruskými bitevními letouny skončí tragédií.

Zdroj: washingtonexaminer.com