Na summitu ve Švýcarsku plánuje americký prezident vyslat „rozhodující signál“ svému ruskému protějšku. Po summitu navíc Joe Biden promluví s novináři sám. (Foto: Wikimedia)

Podle odborníků se tak vyhne „velmi riskantnímu okamžiku“ a nebude tak nahrávat Vladimíru Putinovi, uvádí NBC.

„Očekáváme, že toto setkání bude upřímné a přímé. A tisková konference každého prezidenta zvlášť je vhodným formátem pro jasnou diskusi se svobodným tiskem o tématech, která byla na setkání vznesena. To platí jak pro oblasti, ve kterých můžeme souhlasit, tak pro oblasti, ve kterých máme vážné obavy ,“ uvedl mluvčí Bílého domu.

Podle informovaného zdroje NBC je klíčovým cílem americké prezidentské administrativy v nadcházejících jednáních přimět Bidena k vyslání „rozhodujícího signálu“ Putinovi . Bude se to výrazně lišit od „známého vztahu“, který prosazoval Donald Trump po svém prvním setkání s Putinem.

Po schůzce v Helsinkách se Trump rozhodl uspořádat s Putinem společnou tiskovou konferenci, na které prohlásil, že jeho slovům o „ ruském nezasahování “ ve volbách v roce 2016 důvěřuje více než názoru americké zpravodajské komunity. Zesnulý senátor John McCain kritizoval tehdejšího šéfa Bílého domu a označil jeho komentáře za „ jeden z nejhanebnějších projevů amerického prezidenta“ a obvinil Trumpa, že se Putinovi nemůže nebo nechce postavit, připomíná NBC.

„To je chyba, které se současná administrativa snaží vyhnout,“ říká bývalý velvyslanec USA v Rusku Michael McFaul. „Myslím, že je to správné rozhodnutí. Opravdu si to myslím,“ řekl k sólové tiskové konferenci amerického prezidenta. Podle něj by společný projev byl „užitečný“ pro Putina a „riskantní“ pro Bidena.

Mezitím představitelé Bílého domu uvedli, že se Biden a Putin se setkají s malou a poté velkou skupinou asistentů a poradců. Zároveň nespecifikovali, zda prezidenti budou rozhovory pořádat tváří v tvář.

Biden plánuje podle představitelů americké vlády s Putinem diskutovat o řadě kontroverzních otázek, včetně „kybernetických útoků souvisejících s Moskvou“, „zvýšené ruské agresi“ proti Ukrajině, porušování lidských práv a volebních zásahů. Přitom vyjádřili naději, že bude možné pokrýt problémy, na nichž mohou obě země spolupracovat, včetně kontroly jaderných zbraní a změny klimatu.

Biden po několika dnech jednání s nejbližšími spojenci Ameriky odjede příští týden na summit s Putinem. Bílý dům doufá, že ruskému prezidentovi ukáže  „jednotnou frontu proti jeho škodlivému chování,“ uvedla NBC.

Zdroj: pz.cz, nbcnews.com