Evropa je na pokraji kolapsu poté, co se Angele Merkelové a prezidentovi Frank-Walter Steinmeierovi nepodařilo v Německu zformovat koaliční vládu. Německý prezident varoval, že Evropská unie by mohla zažít bezprecedentní situaci a upadnout do chaosu, jestli se této „nejsilnější evropské zemi“ nepodaří zformovat vládu.


„Stojíme před situací, s jakou jsme se ve Spolkové republice Německa za skoro 70 let nesetkali,“ varoval.

Rt.com hlásí:

Steinmeier řekl, že povede rozhovory s vůdci všech do této diskuse zapojených stran spolu s dalšími německými institucemi. Rovněž zdůraznil, že patří k odpovědnosti všech stran, aby se pokusily v blízké budoucnosti zformovat vládu.

„Všechny politické strany zvolené do německého parlamentu mají povinnosti sloužit obecnému zájmu naší země,“ řekl Steinmeier. „Ode všech očekávám v blízké budoucnosti připravenost k rozhovorům a k dosažení souhlasu o možné vládě.“

Svobodná demokratická strana (FDP) odešla z maratonu těchto rozhovorů v neděli krátce před půlnocí, kdy její vůdce, Christian Linder, řekl, že neexistuje „žádná společná základní důvěra“ mezi FDP, německou kancléřkou Angelou Merkel s centro-pravicovou stranou CDU a Zelenými. Řekl, že bude „lepší žádná vláda než mizerné vládnutí.“

Tento odchod v podstatě vedl ke kolapsu koaličních rozhovorů a potenciálního pokusu o zformování většinové vlády.

FDP přes svého vyjednavače Joachima Stampa vysvětlovala motivy za svým odchodem poukazem na to, na co pohlíží jako na nedostatek ochoty ke kompromisům ze strany ostatních partají v klíčových otázkách včetně snížení daní, stanovení nepřekročitelných červených pásek a školské politiky.

Současný hlavní partner CDU Merkelové Sociálně demokratická strana (SPD) předtím signalizovala, že by se zapojila do další velké koalice. V pondělí vůdce SPD Martin Schulz toto rozhodnutí zopakoval.

Schulz rovněž řekl, že němečtí voliči, o kterých mluvil jako o „suverénovi“ by měli dostat šanci „přehodnotit, co se po těchto zhroucených rozhovorech děje.“ Dodal, že jeho strana nemá strach z nových voleb, pokud by k nim došlo.

CDU Merkelové získala v zářiových volbách největší procento hlasů (32,9%), kdy se SPD umístila druhá s 20,5% hlasů. Radikálně levicová Die Linke a Zelení obojí obdrželi kolem 9%, přičemž téměř 11% připadlo na FDP.

Pro CUD bylo těch 32,9% značným propadem z těch 41% hlasů, které dostala ve volbách 2013. Také SPD ztratila voliče, když jich v roce 2013 měla ještě 26%.

Během toho pravicová a proti-imigrační Alternativa pro Německo (AfD) dosáhla v zářiových volbách historického zisku, kdy se stala třetí největší silou v Bundestagu, když vyhrála přes 13% hlasů. V důsledku toho se do německého parlamentu poprvé za 60 let dostala otevřeně národovecká strana. Podpora pro anti-imigrační hnutí začala narůstat od uprchlické krize roku 2015, během níž Německo přijalo přes milion žadatelů o azyl.

Německá kancléřka Angela Merkel se od té doby potýkala s ohromnou kritikou své politiky otevřených dveří, kdy četné demonstrace nesly transparenty jako „Merkel vypadni“ a různé iniciativy se dávaly dohromady pod hashtagem „není to moje kancléřka.“

Bývalý člen Merkelové CDU Maximilian Krah řekl RT, že záležitosti uprchlíků patřily k hlavním, na kterých koaliční rozhovory ztroskotaly.

„Když si přečtete prohlášení liberálů při včerejším nočním odchodu z koaličních rozhovorů, tak byla migrační krize jen jedním z mnoha slov mezi mnoha dalšími, ale nikdo nevěří, že se to zhroutilo kvůli debatě o „Průmyslu 4.0“ nebo o digitálním průmyslu,“ řekl.

V exkluzivním rozhovoru pro Daily Star Online řekl, že tento vulkán se „jasně chystá k dalšímu výbuchu,“ který přijde do několika let.

Zdroj: pz.cz