Diplomatické vztahy mezi Washingtonem a Ankarou se prudce zhoršují, zatímco turecká vojska se zapojila do operací v syrské provincii Idlib. Americká diplomatická mise v Turecku 8. října prohlásila, že ve svých zařízeních v Turecku suspenduje vízové služby pro ty, co nejsou imigranti, poté, co došlo k zatčení zaměstnance konzulátu, což Turecko přimělo, aby zastavilo vízové služby v USA.


„Nedávné události přinutily vládu Spojených států, aby přehodnotila závazky turecké vlády k bezpečnosti americké mise a personálu,“ uvedla v prohlášení mise v Ankaře. „Abychom minimalizovali počet návštěvníků naší ambasády a konzulátů během procesu přehodnocování, tak s okamžitou účinností suspendujeme všechny služby vydávání víz, kromě imigrantských, ve všech amerických diplomatických zařízeních v Turecku.“

Turecké velvyslanectví ve Washingtonu se přidalo s podobným prohlášením:

„Nedávné události přinutily tureckou vládu, aby přehodnotila závazek vlády USA k bezpečnosti zařízení a personálu turecké mise. Abychom minimalizovali počet našich diplomatických a konzulárních misí v USA, tak během tohoto přehodnocování s okamžitou účinností ve všech svých diplomatických a konzulárních zařízeních v USA suspendujeme všechny vízové služby pro občany USA.“

4. října turecké úřady zatkli Metina Topuze, tureckého občana zaměstnaného na konzulátu USA, za údajné vazby na v Americe sídlících klerika Fethullaha Gulena, kterého turecká vláda obviňuje z nezdařilého puče z loňského léta, hlásí turecká agentura Anadolu. Topuz byl obviněn ze špionáže a z pokusů o poškozování ústavního pořádku a turecké vlády.


Souběžně s tím bojovníci syrských rebelů podporovaní tureckými silami zahájili 8. října vojenskou operaci v Idlibu. Tureká vojska spustila dělostřelbu na oblast při hranici s Idlibem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Svobodná syrská armáda vede v Idlibu operaci, které turecké síly poskytly podporu z vnitřku tureckých hranic. Podle Erdogana jim ruské síly poskytují leteckou podporu.

Tato operace byla zahájena poté, co se Írán s Ruskem, kteří podporují prezidenta Bašara al-Assada, spolu s Turekcem, které podporuje některé rebely, 14. září v Kazachstánu dohodli na omezení bojů mezi některými povstalci a vládními silami na severozápadě. Tato dohoda stanovuje čtyři de-eskalační zóny, kde by rebelové a vládní síly měli na šest měsíců zastavit nepřátelství včetně náletů. Tato území pokrývají území Východní Ghouty a venkova severního Damašku a v provinciích Idlib, Homs, Latakia, Aleppo a Hama. Dohody bylo dosaženo, když američtí zástupci, kteří tam byli pozorovatelé, z rozhovorů v podstatě odešli a rozhovory úplně opustili.

Zdroj: southfront.org