Šéf kremelské špionáže Sergej Naryškin varoval USA, že se Ukrajina změní v jejich „druhý Vietnam“, a to v souvislosti s neshodami v Kongresu ohledně financování Kyjeva. (Foto: Flickr)

„Ukrajina se změní v ‚černou díru‘ pohlcující stále více zdrojů a lidí,“ uvedl ve čtvrtek šéf ruské zahraniční rozvědky Naryškin v písemném prohlášení, které zveřejnil domácí časopis jeho agentury Intelligence Operative.

„V konečném důsledku hrozí, že si USA vytvoří ‚druhý Vietnam‘, a každá nová americká administrativa se s tím bude muset vypořádat,“ dodal.

Varování přichází poté, co americký prezident Joe Biden ve středu vyzval Kongres k další finanční podpoře Ukrajiny. „Nemůžeme nechat Putina vyhrát,“ řekl Biden.

Biden se snaží prosadit žádost o mimořádné financování Kyjeva ve výši 61,4 miliardy dolarů, ale mezi republikány ve Sněmovně reprezentantů sílí odpor proti další pomoci Ukrajině.

Spojené státy se téměř dvě desetiletí angažovaly ve vietnamské válce – vedené mezi Jižním Vietnamem a USA na jedné straně a komunistickým Severním Vietnamem podporovaným Sovětským svazem a Čínou na straně druhé. Konflikt si vyžádal více než milion mrtvých, včetně desítek tisíc Američanů, a skončil celkovým vítězstvím severovietnamských sil.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění 59 % Američanů stále podporuje zasílání vojenské pomoci Ukrajině.

Zdroj: politico.eu