Rusko se ve čtvrtek dostalo do sporu s Evropskou unií kvůli Sýrii, když tento blok obvinilo, že politizuje pomoc, když svazuje rekonstrukční fondy s politickou transformací vedoucí ke konci války. Evropská unie v dubnu přišla se sliby 6 miliard $ pomoci pro Sýrii, která je teď už sedmým rokem ve válce s 330 000 mrtvými lidmi.


Na konferenci organizované EU jako vedlejší akce během Valného shromáždění OSN v New Yorku řekl náměstek ruského ministra zahraničí, že tuto pomoc zneužívají jako politický nástroj k vyvíjení nátlaku na syrského vůdce Bašara Assada.

„Politizace záležitostí spojených s pomocí a prohlášení o potřebě počkat až na konec politického procesu jsou neakceptovatelná,“ řekl Genadij Gatilov.

Evropští činitelé trvají na tom, že tato pomoc do Sýrie nepoteče, dokud během OSN vedených vyjednávání nedojde k dohodě o konci války.

Ale Gatilov řekl, že té je zapotřebí už teď, aby se „přestavěly školy, nemocnice a kriticky důležité infrastruktury.“

Brtitánie namítá, že Assadův režim by se přeci neměl odměňovat pomocí, zatímco Francie obviňuje Damašek k pokračování blokády humanitárních dodávek.

Šéfová zahraniční politiky EU Frederica Mogherini oznámila, že druhá konference o rekonstrukční pomoci pro Sýrii proběhne na jaře 2018.

„Jsme připraveni pomoci ještě více, až uvidíme, jak lze v oblastech, kde došlo k de-eskalaci násilí, pomoci vrátil život do normálních kolejí a začít pracovat na rekonstrukci, přičemž jediné politické dohody bylo zatím dosaženo jen v Genevě,“ řekla Mogherini.

Spojené národy plánují svolat nové kolo mírových jednání mezi syrskou vládou a opozicí na příští měsíc, i když minulá vyjednávání nikdy neuspěla a žádný pokrok nepřinesla.

S tím, jak bojové pozice rebelů slábnou, tak experti tvrdí, že režim se už nepotýká s žádným tlakem, aby činil u vyjednávacího stolu ústupky a zvláště pak ne, pokud jde o otázku Assadovy budoucnosti.

Agenda války v Sýrii letos vypadla z vrcholu diplomatické agendy výročního shromáždění světových vůdců ve Spojených národech, když se místo toho značně soustředila na jaderné hrozby od Severní Koreje a Íránu.

Zdroj: breitbart.com