Vědci z observatoře Arecibo v Portoriku zaznamenali záhadné signály přicházející z hvězdy Ross 128. Od poměrně neznámého červeného trpaslíka vzdáleného od Země 11 světelných let dorazil signál v téměř pravidelných pulsech, napsal server britského deníku Daily Mail. Mimozemšťané jsou však v této chvíli ze všech možných vysvětlení možná až na posledním místě.

Radioteleskop u města Arecibo, který je největším svého druhu na světě, zachytil neobvyklé data 12. května v roce 2017 (vysvětlení ke konci článku).

„Dva týdny od pozorování jsme si uvědomili, že v desetiminutovém dynamickém spektru objektu Ross 128 jsou některé velmi zvláštní signály,“ napsal minulý týden na své webové stránce profesor Abel Méndez.

Dodal, že signál měl téměř periodický charakter. Technicky zaměřený server Popular Mechanics píše, že sledované signály měli vyšší frekvenci než je u rádiových vln hvězd obvyklé. Struktura signálu také vylučuje možnost původu od objektů bližších Zemi.

Podle Méndeze existují tři pravděpodobné vysvětlení.

„Mohlo by jít o záření hvězdy Ross 128 podobné slunečním erupcím, záření z jiného objektu v zorném poli Ross 128, nebo prostý výkyv způsobený satelitem na vysoké oběžné dráze,“ napsal astrobiolog. Každá z těchto možností má podle něj své problémy, zapojení mimozemšťanů ale i tak de facto vyloučil.

„A kdyby to někoho zajímalo, všudypřítomná hypotéza s mimozemšťany je až na posledním místě za mnohými lepšími vysvětleními.“

Jeho tým kvůli objasnění situace pozoroval hvězdu Ross 128 v neděli a výsledky svého úsilí chce prezentovat v průběhu tohoto týdne.

„Úspěch bude, když signál zachytíme znovu ve směru hvězdy, ale ne v jejím okolí. Pokud ho už nezachytíme, bude to ještě větší záhada,“ citoval Méndeze server Business Insider.

Aktuzalizace: Po dalších informacích, jakoby se slehla zem, další tisková zpráva ani reakce, jak vše dopadlo už nebylo zveřejněno. Máme takový pocit, že to není poprvé, ani naposled.

Zdroj:  theverge.com