Ukrajinská policie s tajná služba včera při prohlídce redakce ukrajinského vydání deníku „Vesti“, zablokovaly práci novinářů. Evidentně jde o další krok k zastrašení kritického tisku na Ukrajině. V redakci, která se nachází v nákupním centru „Gulliver“ v centru města, se spolu s tajnou službou osobně se objevil hlavní vojenský prokurátor Ukrajiny Anatolij Matios.


Policisté zablokovali vstupy do domu a vypouštěli lidi teprve po přezkoumání osobních věcí a předložení dokumentů. Před spuštěním prohlídky bezpečnostní síly zablokovaly celý blok okolo nákupního centra „Gulliver“. Operace byla provedena plně vyzbrojenými speciálních silami a obrněnci, uvedla publikace „Strana.ua“.

Mluvčí ministerstva vnitra Artem Ševčenko na Facebooku tuto informaci potvrdil a omluvil se návštěvníkům nákupního centra.

Podle prokurátora Anatolije Matiose, prohlídka souvisela s financováním mediálního holdingu – údajně z peněžních prostředků získaných za pronájem tisíců železničních vagonů. „Doufám, že od této chvíle tisíce vagónů, které stála asi 40 milionů dolarů, nebudou použity k volnému šíření takových skvělých novin, jako Vesti „a dalších falešných webových stránen,“ citoval Matiose Korrespondent.net. Přičemž zároveň úřady tvrdí, že prohlídky nejsou spojeny s prací novinářů.

Nicméně, podle šéfredaktorky Oksany Omelčenkové, právě kritika úřadů vedla k útoku na redakci. Omelčenková rovněž uvedla, že se příslušníci bezpečnostních služeb vloupali do kanceláře, aniž by měli soudní příkaz k prohlídce. Kromě toho policisté pohrozili zastavením rozhlasového vysílání „Vestí“ po zveřejnění zprávy o prohlídce a navíc jsou problémy s umístěním materiálů na webových stránkách vydání.