Televizní kanál Al-Džazíra, který patří katarské vládě, záměrně zkresluje fakta, jež se týkají událostí v Sýrii. Je o tom přesvědčen bývalý novinář tohoto televizního kanálu Alí Hášem, který Hlasu Ruska poskytl exkluzivní rozhovor. Alí Hášem nejednou dělal reportáže z „horkých míst“. Pracoval také v Libyi, když tam právě probíhala válka mezi opozicí a příznivci Kaddáfího. Poté jsem byl vyslán do Sýrie, vypráví novinář.

Když jsem se v dubnu 2011 vrátil z Libye, byl jsem vyslán na libanonsko-syrskou hranici. Bylo tam možné uvidět ozbrojence, jak hranici překračují. Povedlo se nám natočit ozbrojence, jak bojují se syrskou armádou na syrsko-libanonské hranici v hloubce přibližně dvou kilometrů na syrském území. Nevím, jestli to byli Syřané, Libanonci nebo Palestinci. Mohu jen říct, že jsme viděli bojující lidi. A televizní kanál to odmítl odvysílat. Moji vedoucí mi přikázali, abych na ozbrojence zapomněl. Nemám si jich prostě všímat. Protože to všechno bylo prezentováno jako „mírová revoluce“, ozbrojenci tam neměli být. Televizní kanál to nechtěl ukazovat.

Alí Hášem je přesvědčen o tom, že toto rozhodnutí přijala katarská vláda.

Bylo to rozhodnutí vlády, které televize patří, rozhodnutí Ministerstva zahraničních věcí Kataru. Oni se pokoušeli prezentovat události v Sýrii jako likvidaci neozbrojených demonstrantů. Ve skutečnosti ale byla situace zcela jiná. Probíhala válka mezi pravidelnou armádou a ozbrojenci.

Al Džazíra, nejen, že cenzurovala reportáže, ale také vysílala otevřené lži. Kanál se přímo vměšoval do dění v Sýrii tím, že zásoboval protivníky Bašára Asada prostředky mobilního a internetového spojení, prohlásil Alí Hášem.

Dělo se tak přes libanonskou hranici. Nakolik já vím, cílem jedné z prvních tajných operací bylo dodat do Sýrie spojovací prostředky. Je mi známo, že určitým lidem zaplatili 50.000 USD za dodávku vybavení z Libanonu do Sýrie. Jsem přesvědčen o tom, že takových operací bylo mnoho. Televizní kanál tvrdil, že chtěl slyšet ty, kteří v této zemi nemají právo hlasovat. Jak je mi ale známo, tuto aparaturu používali nejen demonstranti, ale i ozbrojenci.

Na protest proti porušování základních principů novinářské etiky Alí Hášem a mnozí jeho kolegové podali výpověď. Televizní stanice však i nadále pokračuje v nepravdivém vysílání o událostech v Sýrii, čímž formuje veřejné mínění v arabských zemích i na Západě.


Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>