Vědci z univerzity v Princetonu obvinili z nedbalosti americkou Komise jaderné regulace (NRC), které způsobí, podle jejich názoru, zvýšené nebezpečí požárů v jaderných elektrárnách, uvedl Science Daily. Podle vědců se NRC spoléhala na nesprávné analýzy, aby odůvodnila své odmítnutí přijmout zásadní kroky k ochraně Američanů před vznikem „katastrofického jaderného požáru“ v některém z desítek reaktorů po celé zemi.


Důsledky takového požáru „mohou být mnohem vážnější, než radioaktivních emise z havárie ve Fukušimě v Japonsku v roce 2011“.

Problém spočívá v tom, že ve většině jaderných elektráren USA se jaderné palivo ocitá v bezprostřední blízkosti jaderného odpadu. Po odstranění paliva z aktivní zóny reaktoru se radioaktivní štěpné produkty nadále rozkladájí a uvolňují teplo. Veškeré vyhořelé jaderné palivo jaderných elektrárny je uloženo na dně hlubokých bazénů nejméně čtyři roky, aby se mohlo ochladit. Vědci se domnívají, že tyto odpady jsou velmi nestabilní, takže nečinnost NRC vyvolává hrozbu požárů v místech chlazení vedle samotných reaktorů.

„Jaderný průmysl, mimo jiné prostřednictvím Kongresu, vyvíjí tlak na NRC, aby se minimalizovaly informace o důsledcích možných požárů. Obávají se, že zvýšení nákladů na bezpečnost by mohlo vést k uzavření velkého počtu jaderných elektráren,“ řekl Frank von Hippel, vedoucí pracovník na Princetonu v oblasti vědy a programu Global Security. „Bohužel, nenude-li veřejný protest kvůli této nebezpečné situaci, bude se NRC i nadále podřizovat přání průmyslu,“ dodal.

Podle výpočtů Hippela, pokud dojde k požáru v jedné z nejstarších jaderné elektrárny Peach Bottom, radiace se rozšíří na plochu 50 tisíc čtverečních kilometrů. Z tohoto důvodu by bylo nutné evakuovat osm milionů lidí, a výši finanční ztráty odhaduje na dva biliony dolarů.

Podle výzkumníků může požár vyvolat velké zemětřesení nebo teroristický útok.

V dřívější zprávě NRC se uvádí, že pravděpodobnost vznik požáru v bazénu vyhořelého paliva je nepravděpodobný, proto by byla bezpečnostní opatření neodůvodněná. Analýza NRC ukázala, že oheň ve střední části jaderného reaktoru může vést k škodě 125 miliard dolarů, zatímco zrychlený přenos vyhořelého paliva do suchých nádob může snížit radioaktivní emise z požárů na planetě o 99 procent. Podle Komise všechna napadena místa lze účinně vyčistit v průběhu roku.

Zdroj:  pz.czLoading…