Čína téměř dokončila vzestupnou etapu oživení ekonomiky ve tvaru písmene V, zatímco většina ostatních zemí na světě je uvězněna v hospodářských recesích a nárůstu nové vlny pandemie COVID-19, uvádí se ve zprávě britských novin s názvem The Economist. (Foto: Needpix)

S citováním čínských údajů o HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku (čínská ekonomika se meziročně zvýšila o 4,9 procenta) zpráva přisuzovala oživení schopnosti Číny úspěšně potlačit virus a poskytnout příznivé prostředí pro hladké obnovení výroby.

Nejnovější údaje ukazují vyváženější ekonomické oživení v Číně ve srovnání s oživením v rané fázi, které je způsobeno zejména tovární výrobou a investicemi.

Ve třetím čtvrtletí, když se utrácely výdaje na infrastrukturu v Číně, příspěvek k růstu HDP z tvorby kapitálu klesl na méně než 3 procentní body, zatímco spotřeba přidala téměř 2 procentní body. I když současná úroveň je stále pod úrovní před pandemií, je to již velké zlepšení od vrcholu pandemie.

Čínský obchod se také rychle zotavuje a jeho podíl na globálním vývozu zboží dosáhl během pandemie rekordní výšky. Údaje Světové obchodní organizace ukazují, že čínský zahraniční obchod představoval 12,6 procenta celkového světového obchodu, což je o 1 procenta více než ve stejném období loňského roku. Export i import dosáhly rekordně vysokého podílu na světovém obchodu.

Přebytek obchodní bilance Číny s USA činil v září 30,75 miliardy amerických dolarů, což podle čínských cel pokleslo z přebytku 34,24 miliardy amerických dolarů v srpnu. Celní údaje ukázaly, že za prvních devět měsíců roku činil obchodní přebytek země s USA 218,57 miliardy amerických dolarů. Úspěšným restartováním ekonomiky se stala největším světovým výrobcem ochranných pomůcek proti epidemii, od masek až po chirurgické pláště.

Podle posledního záznamu z Univerzity Johnse Hopkinse překonaly potvrzené případy COVID-19 celosvětově 43,1 milionu s více než 1,1 milionu úmrtí. USA zaregistrovaly přes 225 tisíc úmrtí a více než 8,6 milionu infekcí, obojí je nejvyšší na světě.

„Dokud nebudou zavedeny vakcíny, bude pro ostatní těžké vyrovnat se výkonu Číny,“ uvádí se ve zprávě.

Čínské průmyslové zisky se v září zvýšily již pátý měsíc za sebou na 10,1 %.

Zisky hlavních čínských průmyslových společností se v září meziročně zvýšily o 10,1 procenta na 646,43 miliardy yuanů (asi 96,5 miliardy amerických dolarů), což je o 9 procentních bodů méně než v srpnu, vyplývá to z úterních údajů Národního statistického úřadu Číny (NBS).

Měsíční zisky zaznamenaly růst pátý měsíc po sobě, protože obchodní aktivity se nadále zotavovaly z propadu vyvolaného COVID-19.

Produkce a prodej hlavních průmyslových společností se rychle zotavily a vztahy mezi nabídkou a poptávkou se nadále zlepšovaly a zisky se mezičtvrtletně zvyšovaly, uvedl hlavní statistik NBS Zhu Hong (Ču Chung).

Zisky hlavních průmyslových podniků poklesly v prvním čtvrtletí o 36,7 procenta a ve druhém čtvrtletí zvrátily trend poklesu na 4,8 procenta a ve třetím čtvrtletí se obnovilo tempo růstu na 15,9 procenta, podle NBS.