Jak píše ve své nové knize švýcarský sociolog Jean Ziegler „Třetí světová válka proti třetímu světu už dávno začala“. Jen v minulém roce si podle něj vyžádala 54 milionů lidských životů. Fakta podle Zieglera hovoří jasně. Lidé v rozvojových zemích umírají v důsledku válek, hladu, dětské úmrtnosti, znečištění vody nebo epidemií chorob, proti kterým už dnes máme prostředky, uvedl známý kritik globalizace v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.


Vinu na tom podle něj nese „světová diktatura globalizovaného finančního kapitálu.“ Ziegler upozorňuje, že 500 největších mezinárodních firem ovládá 52,8% světového HDP. A tyto korporace přitom unikají státní kontrole a sledují pouze jediný cíl: maximalizaci zisku. „Vždyť dnes jsou v USA miliardáři přímo u moci,“ dodává.

Po „200 letech konkurence, tržní svévole a monopolizace moci“ nevidí Ziegler možnost, jak kapitalismus reformovat. „Osm miliardářů má dnes větší majetek než 3,6 miliardy nejchudších lidí,“ podotýká s tím, že z tohoto faktu neplynou žádné důsledky. Již dříve v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutschlandfunk uvedl, že existují opatření, které můžeme prosadit, a které by v krátkém časovém horizontu dokázali zachránit miliony lidí.

Navrhuje například, aby parlamenty zakázaly burzovní spekulace na základní potravinové komodity. Zajišťovací fondy a velké banky podle něj vydělávají astronomické částky na spekulacích na rýži, kukuřici, obilí a jiné potraviny a ženou světové tržní ceny směrem nahoru, což vede k tomu, že Světový potravinový program OSN nemůže nakoupit dostatek potravin pro pomoc lidem v nejchudších oblastech.