Evropská unie řekla Maďarsku a Polsku, že budou-li jejich populistické vlády nadále odmítat podělit se o ilegální imigranty ze třetího světa, budou zažalováni. Varšava a Budapešť silně odmítaly migrační systém tohoto bloku, který se snaží přemístit 160 000 lidí z Itálie a z Řecka do dalších zemí EU. Zatím bylo přemístěno jen méně než 20 000 lidí, i když tento program má být zakončen už letos v září. „Pokud členské státy rychle nezvýší své re-lokalizace, Komise nebude váhat, aby využila svých pravomocí proti těm, kdo se nepodvolili,“ sdělil v prohlášení tento výkonný orgán bloku.


Itálie spolu s Německem, Švédskem, Rakouskem a Francií hlasitě požadovaly, aby EU Maďarsku a Polsku zkrátila dotace za to, že tyto země odmítají vítat migranty.

Evropská komise navrhla potrestat státy neochotné hostit migranty, ale Reuters hlásí, že činitelé v Bruselu jsou rozděleni ohledně toho, zda proti Maďarsku a Polsku zahájit právní kroky.

Zatímco někteří si myslí, že tyty bývalé komunistické země je třeba za „podvracení solidarity tohoto bloku“ potrestat, jiní argumentují, že žaloby by se měly podat proti téměř všem národům v EU, jelikož mnohé podle této tiskové agentury šidí plnění všemožných dalších smluv.

Maďarsko podalo žalobu proti legálnosti systému přemisťování, kdy trvají na tom, že je kulturně a ústavně nerozumné vnucovat žadatele o azyl neochotným členským státům. Slyšení je naplánována na 10. května.
Loading...