Důvěrnost a soukromí jsou neoddělitelnou součástí lidského života, ale někteří lidé bez přemýšlení na sociálních sítích zveřejňují údaje, které mohou zneužít zločinci. Přitom podle expertů je nebezpečná i „obyčejná“ fotografie výhledu z okna. (Foto: Pixabay)

Zástupce ředitele Institutu informačních technologií Univerzity Sinergia Anton Averin agentuře Prime uvedl, že dokonce fotografie udělaná z okna vašeho bytu nebo pracovní kanceláře může zaujmout zločince.

„Některé sociální sítě a weby nečistí historii fotografie. Když uživatel dělá fotografii na telefonu při zapnutém určování polohy, ukládají se informace o tom, kde přesně byla fotografie udělána. EXIF údaje jsou u každé fotografie v závislosti na tom, na jakém zařízení byla udělána,“ vysvětluje expert.

Pokud uživatel odešle ve zprávě na sociální síti fotografii a má přitom zapnuté určování polohy, je možné v označení zjistit, kde byla fotografie udělána (například v jaké ulici). To už stačí, aby vás někdo mohl začít sledovat.

„Uživatelé sociálních sítí se také často chlubí, že letí na dovolenou, přitom fotí letenky. Často lidé také fotí nové pasy nebo bankovní kartu. Zločinci mohou takové informace využít v zištných cílech,“ varuje expert.

Zdroj:  1prime.ru