Prezidenti středoevropských a východoevropských členských států NATO důrazně odsoudili ruskou vojenskou agresi proti Ukrajině a podpořili snahu Ukrajiny o vstup do NATO. (Foto: Flickr)

Uvádí se to ve společném prohlášení prezidentů České republiky, Estonska, Lotyšska, Litvy, Severní Makedonie, Polska, Rumunska, Černé Hory a Slovenska, které bylo zveřejněno na internetových stránkách polského prezidenta.

„Znovu vyjadřujeme podporu svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Neuznáváme a nikdy neuznáme ruské pokusy o anexi jakéhokoli ukrajinského území. Pevně stojíme za rozhodnutím bukurešťského summitu NATO z roku 2008 týkajícím se budoucího členství Ukrajiny,“ uvádí se v prohlášení.

Vedoucí představitelé prohlásili o podpoře Ukrajiny v její obraně proti ruské invazi a požadovali, aby se Rusko okamžitě stáhlo ze všech okupovaných území. Vyzvali rovněž všechny spojence, aby podstatně zvýšili svou vojenskou pomoc Ukrajině.

„Všichni, kdo se dopustili zločinů agrese, musí být pohnáni k odpovědnosti a postaveni před soud,“ zdůraznili vedoucí představitelé.

Jak bylo oznámeno, 30. září podepsali prezident Volodymyr Zelenskyj, předseda Nejvyšší rady Ruslan Štefančuk a premiér Denys Šmyhal žádost Ukrajiny o urychlený vstup do NATO.

Zdroj: ukrinform.net