Po zveřejnění videa, na kterém prezident Miloš Zeman podepisuje rozhodnutí svolat Sněmovnu, má každý svůj názor. (Foto: Wikimedia)

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pořadu ČT Otázky Václava Moravce prohlásil, že nadále chce aktivovat článek 66 ústavy.

Šéf dolní komory Radek Vondráček (ANO) zase před Moravcem obhajoval nenasazený respirátor.

V nedělním pořadu Vystrčil uvedl, že video, které ve čtvrtek zveřejnil hradní kancléř Vratislav Mynář, ho nepřesvědčilo. Podpis prezidenta podle něj nepotvrzuje, že je Zeman schopný vykonávat úřad.

„Před každým podpisem musí proběhnout nějaká myšlenková činnost, kterou z videa nevidíte,“ řekl Vystrčil.

„Pokud video něco dokazuje, tak to, že prezident není v dobrých rukou,“ zdůraznil předseda Senátu.

Podle něj platí domluvený postup, podle něhož se obě komory připravují na aktivaci článku 66, který dočasně zbaví prezidenta pravomocí.

Organizační výbor Senátu projedná 9. listopadu jako možný termín mimořádné schůze horní komory v souvislosti s článek 66. Bude ale prý záležet na aktualizovaném stanovisku Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kde je Zeman hospitalizovaný.

Ostatně již v pátek lékaři vydali tiskové prohlášení, podle kterého se prezidentovo zdraví mírně lepší.

Připomeňme, že v pondělí Vystrčil zveřejnil stanovisko ÚVN, podle kterého Zeman není schopen vykonávat funkci prezidenta. Toto stanovisko měl Mynář údajně ještě před Vondráčkovou návštěvou.

Zdroj: snews.com