17. listopad, Život a Smrt, Jan Opletal, Vraťme děti do školy!

Pietní akt, soukromá vzpomínka na studenta, cesta z Albertova, od Ústavu patologie, přes Karlovo náměstí, Štěpánskou, přes Sv. Václava, do ulice Opletalova. Začátek 16.00., Albertov, před Ústavem patologie, stejně jako 15. listopadu 1939, stejně jako 17. listopadu 1989. Všichni studenti jsou voláni ke vzdělávání. Je jedno, ve které jsou třídě, na kterém jsou stupni. Všichni lidé jsou voláni ke zodpovědnosti. Žádná vláda nesmí bránit studentům ve vzdělávání. Žádná vláda nesmí brát lidem základní lidská práva. Půjdeme každý za sebe, tiše, bez projevů, bez transparentů. Pod Sv. Václavem zazpíváme hymnu. Kdo chce, může položit květinu.

17. listopadu 1989 byla akce charakterizována takto:

Nechceme jen pietně vzpomínat tehdejších tragických událostí, chceme se aktivně přihlásit k ideálům svobody a pravdy, za něž jejich účastníci obětovali své životy. Neboť i dnes jsou tyto ideály vážně ohroženy a my se nechceme dát zahanbit svými vysokoškolskými kolegy, kteří za ně před 50. lety odvážně vystoupili.

Proto 17. listopadu, po 16. hodině, půjdeme od patologického ústavu na Albertově, odkud vyšel pohřeb Jana Opletala, přes Karlovo náměstí, Štěpánskou ulicí do Opletalovy ulice, kde v parku před Hlavním nádražím položením květin pietní akt ukončíme. Setkejme se, zavzpomínejme, podejme si ruce.

Jan Nevrkla a Jan Hnízdil