Na CNN Prima NEWS včera proběhla debata odborníků, biochemika Zdeňka Hostomského, exministra zdravotnictví Romana Prymuly a epidemiologů Jiří Berana a Petra Smejkala, kteří diskutovali o stále trvajících opařeních proti koronaviru v ČR. (Foto: Youtube)

Mělo by Česko dosavadní cestu v boji proti této nemoci změnit? Odborníky tahle otázka názorově rozdělila.

Podle epidemiologa Jiřího Berana by se Češi například mohli vydat cestou Singapuru a nakonec přestat neustále počítat nakažené. Tenhle asijský městský stát již nechce dál sledovat nakažené, a dokonce se ani nebude snažit, aby nákaza úplně zmizela.

Podle přesvědčení tamní vlády by se lidé měli naučit s covidem žít jako s chřipkou.

Pracovat tedy bude jen s osobami, u kterých může onemocnění způsobit vážný průběh.

„Singapur jsem vždy ukazoval jako cíl. Je to stát, který od začátku dělal cílená opatření, pracoval s pozitivně testovanými osobami, které mohly zemřít. Tedy s lidmi nad 50 let. Celou dobu navrhuji, abychom to dělali stejně,“ kvitoval ve vysílání CNN Prima NEWS rozhodnutí asijského státu epidemiolog Jiří Beran.

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a expert IKEM Petr Smejkal mají ale na „singapurskou cestu“ jiný názor. Ta pode nich nebude v ČR úspěšná, protože Češi mají jinou mentalitu než Asiaté.

„Musíme se na to dívat racionálně. Neřekl bych, že lidé u nás jsou uvědomělí a budou si epidemii řídit sami. Viděli jsme, co se tady stalo minulý rok, nejsme schopni to v Česku uřídit podobně jako jinde v Evropě. Chybí nám instinkt, že když se někdo blíží, tak ustoupíme. V západních zemích to funguje,“ uvedl Prymula s tím, že podobný přístup jako Singapur totiž zvažují třeba Velká Británie nebo Rakousko.

Smejkal si myslí, že stejný systém se v Česku může zavést až ve chvíli, kdy se lidé budou chovat zodpovědně.

„Jsme jiná kultura, takže se nemůžeme úplně srovnávat. S evropskými zeměmi se pojďme srovnávat, až budeme mít proočkovanou stejnou část populace. Máme rezervy zejména u starších lidí,“ podotkl expert pražského IKEMu.

Profesor Beran však od svého názoru neustoupil.

„Ta populace ví, co má dělat. My si pořád myslíme, že jsou to hloupí lidé, kteří nevědí, co mají dělat. Oni používají svůj rozum a vedlo to k tomu, že tam, kde se to sledovalo, tak ta opatření byla samozřejmě dodržována,“ vyhodnotil.