Americká webová stránka Christian Science Monitor publikovala rozhovor s Lee Drutmanem, vedoucím výzkumníkem Washingtonského think-tanku, ve kterém se uvádí, že demokracie ve Spojených státech je v nebezpečí. (Foto: Flickr, ilustrační)

Lee Drutman ve své nejnovější práci „Prolomení cyklu dvou stran: O multistranické demokracii ve Spojených státech“ uvádí, že vítěz ve volbách stranického systému dvou stran vezme vše, což „nás vede k tomu, abychom tyto krajany nepovažovali za politické oponenty, ale za nepřátele, kteří ztratili legitimitu, a zničili je.

Politika se transformovala z fóra pro hledání společného základu při snaze vyřešit rozdíly k životu nebo smrti na bojišti.

V rozhovoru řekl, že demokratická situace ve Spojených státech se zhoršuje, a politické systémy v mnoha státech „již nesplňují minimální podmínky pro svobodné a spravedlivé volby“.

Lee Drutman současně zdůraznil, že demokracie by měla zdůrazňovat pravidla a normy. Demokracie se spoléhá na volební pravidla, se kterými všechny strany souhlasí a jsou spravedlivé.

Pokud se pravidla ztratí, volby se stanou čistým zápasem. Pokud neexistuje žádná shoda na pravidlech, převáží násilí, „to je nebezpečná cesta, po které se ubíráme“.

Zdroj: csmonitor.com