Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg má jasno, kdo osvobodil naší republiku od nacismu. Byli to převážně Ukrajinci. Je to nový výklad dějin nebo záměrná politická drzost? (Foto: Facebook)

Fantastický průlom v historické vědě

Nevděčnost přináší politické body. To si možná říkají někteří čeští politici, a proto hovoří tak, jak se hovořit nesluší. Záměrná politická drzost může znít i od pražskou kavárnou respektované liberální modli a etalonu politické slušnosti. O co jde?

Z nějakého důvodu se rozmohlo popírání pravdy o  2. světové válce. Po skoro tři čtvrtě století od jejího skončení bychom měli mít jasno. Kdo zažehl plamen, kdo byl světovou zhoubou a kdo osvoboditelem – to vše se ví dávno. Ale stejně se ve veřejném prostoru objevují osoby, které pravdu rozmělňují. Často z vysokých politických tribun. Pojďme na konkrétní případ.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru a poslanec za TOP 09  Karel Schwarzenberg se vložil do debaty o roli maršála Koněva v osvobození naší republiky. Na tom by nebylo nic zvláštního. Kdo nemluví o Koněvovi, jeho pomníku a „zločinech“, jako by v Česku nebyl. Ale to nechme být. Je to trochu ohraná písnička.

Pan Schwarzenberg se pokusil o velmi originální výklad toho, jak naše republika byla osvobozena od nacistů.

„Nikdo soudný nemůže popírat, že největší část Československa byla osvobozena Rudou armádou. A každý se musí sklonit před nesčetnými padlými a zraněnými z řad tehdejší sovětské armády. Byli to především Ukrajinci, ale v té armádě byly zastoupeny všechny národy tehdejšího Sovětského svazu. Jejich oběti byly opravdu veliké,“ píše politik ve svém komentáři k situaci s pomníkem osvoboditele Koněva.