Koronavirová pandemie v Česku se bohužel opět dostává na vrchol a nemocných stále přibývá. (Foto: Shutterstock)

I když spousta lidí spoléhala na očkování, vypadá to, že to není záruka. V nemocnicích totiž dle dat ministerstva zdravotnictví necelou třetinu z 388 pacientů tvoří plně očkovaní.

Pokud jde o covid-19 v číslech, v Česku za včerejší den přibylo 1 497 nemocných, přičemž přibylo i hospitalizovaných (aktuálně je to 407). Ve vážném stavu na jednotce intenzivní péče (JIP) bylo k 12. říjnu celkem 98 osob. Z nich 29 bylo plně očkováno. A počet těch, kteří již mají očkování dokončené, v poslední době dál roste.

Nijak utěšující není ani to, že průměrný věk nakažených očkovaných se pohybuje kolem 48 let. V kategorii lidí starších 65 let mělo pozitivní test 67 osob. Navíc, dosud za říjen po dokončeném očkování zemřelo 17 lidí.

K situaci se vyslovil český imunolog Václav Hořejší, který uvádí, že se nejedná o nic nečekaného.

„Dobře víme, že vakcinace není stoprocentně účinná. Zvlášť u lidí, kteří mají oslabený imunitní systém – například jsou staří nebo trpí poruchami imunity. Není to vůbec nic překvapivého, od začátku se vědělo, že očkování proti infekci chrání zhruba z 90 procent,“ poznamenal v rozhovoru pro Prima CNN News.

Ke své odpovědi pak vzápětí dodal, že klinické studie hovořící o 90% ochraně byly realizovány zejménana relativně mladých a zdravých lidech.

„U rizikových skupin je ochrana nižší, zhruba 70 až 80 procent proti infekci, ale více chrání před těžkým průběhem či hospitalizací. Ani zde to však není stoprocentní,“ dodal.